طعم شیرین پرورش اکالیپتوس‌ها

پولدارشو:

 

اکالیپتوس‌ها با این که طعم تندی دارند اما پرورش شان راحت و شیرین است. شما به راحتی در این کسب و کار می‌توانید موفق شوید.

« اکالیپتوس »، این نامی است که بیشتر ما فقط با آدامسش می‌شناسیم، اما بهتر است همین اول مطلب بگویم که اکالیپتوس درختی است که پرورش آن و نهالستانش سود چشمگیری را نصیبتان می‌کند و همین مسئله است که مرا به سمت این سوژه و نهالستان آقای احمد کوکیانی می‌برد.

آقای کوکیانی کارش را از  زمین یک هکتاری پرورش اکالیپتوس شروع کرده و حالا چندین هکتار نهالستان  برای پرورش  اکالیپتوس و چند نمونه درخت دیگر دارد.

« آنها کم دردسرترین درختانی هستند که می‌شود از کاشت و پرورش شان سود قابل توجهی به دست آورد»، این جمله ای است که احمد آقا در ابتدای مصاحبه امان می‌گوید.

اگر می‌خواهید سراغ پرورش این درختان بروید، بد نیست با فوت و فن هایی که این پرورش دهنده اکالیپتوس درباره ی آن‌ها صحبت می‌کند بیشتر آشنا شوید.

با این درخت زندگی کنید

مناطق گرم و مرطوب جای مناسبی برای پرورش اکالیپتوس‌ها است، آنها ‌درختانی هستند که طعم برگ‌های تند و تیز آنها برای همه ی ما به نوعی آشناست، آدامس اکالیپتوس و بخور عصاره‌اش .

نهالستان آقای کوکیانی در استان خوزستان است و او این شغل را از پدرش به ارث برده است:« شغل پدرم از قدیم پرورش درختان مختلف از جمله اکالیپتوس بود، من هم کم کم وارد این کار شدم و چون شرایط لازم برای این کار فراهم بود توانستم کار را گسترش بدهم و حالا با این درختان و با نفس آنها زندگی می‌کنم ،‌ بین همه‎‌اشان هم اکالیپتوس‌ها را خیلی دوست دارم ،  این درختان در آّب و هوای گرم و مرطوب رشد می‌کنند و درختان کم دردسر و بسیار مقاومی هستند ، آنها خودشان به خوبی بلدند که چطور از پس شرایط محیطی دشوار بربیایند چرا که به شدت مقاومند و همین مسئله، کار پرورش دهنده را راحت می‌کند.»

به گلخانه نیازی نداریم

« درختان اکالیپتوس نیازی به فضای گلخانه‌ای ندارند. باید بگویم این درختان اصلا از گلخانه خوششان نمی‌آید اما اگر در مناطق گرم و مرطوب نباشید و بخواهید این درختان را پرورش دهید چاره‌ای به جز راه اندازی یک گلخانه ندارید. به هر حال در شرایط طبیعی و عادی، این درختان در خطه‌ی جنوبی کشور برای رشد تنها به یک زمین نیاز دارند و آب.»

از یک هکتار زمین شروع کنید

اگر شرایط آب وهوایی مساعد است و می‌خواهید نهالستان اکالیپتوس راه بیندازید و شرایط آب و هوایی لازم را هم مهیا کرده‌اید، باید زمینی به مساحت یک هکتار داشته باشیدتا به سود آوری برسید و کمتر از این مقدار سوددهی مناسبی ندارد:« در پرورش اکالیپتوس اندازه زمین و تعداد درختان اکالیپتوس بسیار مهم است.  در زمین یک هکتاری، ده هزار درخت اکالیپتوس داریم که می‌توانیم از طریق فروش آنها در آمد خوبی داشته باشیم.

حالا چرا باید تعداد درختان اکالیپتوس شما زیاد باشد؟ برای اینکه مشتری‌هایی که اکالیپتوس را به صورت عددی می‌خرند بسیار کم‌اند و این درختان بیشتر مشتریانی دارند که دنبال خرید عمده هستند. مشتری‌های عمده هم سراغ کسی می‌روند که بتواند  درختان مورد نیازشان را با کمترین دردسر تامین کند. بنابراین در این کار اگر کمتر از یک هکتار زمین دارید باید بدانید که ممکن است فروش اکالیپتوس‌ها سود چندانی عایدتان نکند، پس اگر سرمایه اتان کم است بهتر است با یکی از اقوام یا دوستان مورد اعتمادتان مشارکت کنید. »

پودرهایی که اکالیپتوس می‌شوند

بذر اکالیپتوس یک پودر شگفت انگیز به رنگ قهوه‌ای روشن است. این پودر در عطاری‌ها پیدا می‌شود و معمولا در بخور آب گرم برای درمان سرما خوردگی‌های سطحی استفاده می‌شود و یا از آن عصاره می‌گیرند. افرادی هستند که این پودر را می‌فروشند و شما با کمک آنها می‌توانید نهالستان را راه بیندازید:«بذر اکالیپتوس همه جا پیدا می‌شود. فقط کافی است در اینترنت درباره آن جست وجو کنید. اگر سری به نزدیکترین عطاری محل سکونت‌تان هم بزنید شاید موفق شوید این گرده‌ها را پیدا کنید.

گرده‌های اکالیپتوس در فصل گرده افشانی از کپسول نر و ماده، پای درختان می‌ریزند و عدهای با جمع کردن گرده‌ها آن را به افرادی که دوست دارند نهالستان داشته باشند با قیمت بسیار ناچیزی می‌فروشند. جالب است بدانید این گرده‌ها  اگر بستر مناسبی داشته باشند یک درخت کامل می‌شوند.

ما برای پرورش اکالیپتوس، حوالی اردیبهشت ماه این گرده‌ها را به خاک اندکی که قبلا درون کیسه پلاستیکی ریخته‌ایم اضافه می‌کنیم. با رشد نهال ها ، ما کیسه‌هایش را عوض می‌کنیم تا ریشه‌ها با آزادی بیشتری رشد کنند و با مشکل رو به رو نشوند.»

چرا به جای کاشت درخت در زمین از کیسه استفاده کنیم؟

سئوالی که مطرح کردیم شاید به ذهن خیلی از شما رسیده باشد که چرا آقای کوکیانی به جای این که درختان را در زمین بکارد آن‌ها را برای ریشه زدن و رشد کردن داخل کیسه می‌گذارد؟

این کار ، یکی از فوت و فن های مخصوص آقای کوکیانی در پرورش اکالیپتوس است که آن را با ما در میان می‌گذارد:« کاشتن درخت در زمین دردسر دارد. شما که نمی‌خواهید این درختان را برای همیشه در باغ خود نگه‌دارید. به همین دلیل،کیسه‌ها کمک می‌کنند تا اکالیپتوس‌ها راحت تر به زمین اصلی مشتری راه پیدا کنند، با این روش در هنگام جا به جایی درختان، به ریشه‌ی آنها آسیب نمی‌رسد و این درختان بر اثر جا به جایی از بین نمی‌روند. شاید این مهم‌ترین فوت و فنی باشد که در مورد درختان اکالیپتوس به کار گرفته می‌شود. این درختان زیاد در زمین شما داخل گلدان و یا کیسه‌ها نمی‌مانند و خیلی زود مشتریهای‌شان را پیدا می‌کنند و از پیش شما می روند.»

یک درخت و هزار مشتری

مشتری‌های اکالیپتوس معمولا این درختان را با تعداد بالا خریداری می‌کنند آنها عمدتا باغداران و یا سازمان‌های بزرگ دولتی شبیه شهرداری‌ها هستند که اقدام به کاشت این درختان می کنند:« شهرداری استان‌های جنوبی از جمله خوزستان، سراوان و استان فارس اکالیپتوس‌ها را در حاشیه‌ی خیابان‌ها و در مکان‌هایی که باد زیادی می‌وزد می‌کارند، چرا که این درختان نسبت به آب و هوای این مناطق گرم و مرطوب، به شدت مقاومت نشان می‌دهند.

این درختان به عنوان بادشکن در بیابان‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته به جز شهرداری، مشتری‌های عمده‌ی ما عطاری‌ها و کارخانه‌هایی هستند که به عصاره برگ اکالیپتوس نیاز دارند. البته کاغذ سازی‌ها و نجاری‌ها هم این درختان را به صورت عمده از ما خریداری می‌کنند چرا که چوب آن   از محکمترین چوبها برای ساخت وسایل چوبی است. این درخت را بعضی‌ها به صورت عددی به عنوان زینتی در باغچه‌ی خانه و یا گلدان هم می‌خرند تا در حیاط خانه و یا آپارتمان‌شان از آن نگهداری کنند.»

مواظب اکالیپتوس‌ها باشید

اکالیپتوس‌ها به سرعت رشد می‌کند و دچار تلفات و آفت هم نمی‌شوند اما باز هم شما نباید از توجه به آنها غافل شوید.

اکالیپتوس‌ها نسبت به کیفیتی که دارند، دسته بندی و قیمت‌گذاری می‌شوند، اگر کیفیت آنها خوب نباشد به قیمت پایین‌تری فروخته خواهند شد: «کیفیت درختان اکالیپتوس، به قد و قواره آن‌ها و درخشش برگ آنها بستگی دارد، اگر نگهداری شما از آنها خوب باشد این درختان زیبا می‌شوند و اگر سهل انگاری کنید ممکن است به جای برگ های سبز به شما کلی برگ قرمز بدهند، در مراحل مختلف رشد، اکالیپتوس باید به آب دسترسی داشته باشد و سرما زده نشود چون سرمازدگی باعث می شود برگ‌هایش قرمز شود.

زمین هم باید از نظر شوری خاک مناسب باشد، خاک شور اکالیپتوس‌ها را از بین می‌برد و می‌خشکاند. رعایت تمام این موارد به ظاهر ساده به شما کمک می‌کند تا شما یک پرورش دهنده موفق اکالیپتوس باشید.کسی که می‌تواند تنها با مراقبت از این درختان، سود مناسبی به دست بیاورد.»

سه سوت تا نهالستان

برای پرورش درختان، چه زینتی و چه غیر زینتی، باید مجوزی از سازمان جهاد کشاورزی داشته باشید. اگر در این کار فقط بخواهید مجوز پرورش اکالیپتوس بگیرید، دوندگی‌هایش برایتان نمی‌صرفد. بهترین کار این است که شما  مجوز احداث یک نهالستان با درختان مختلف را بگیرید و از آن طریق کسب درآمد کنید.

« گرفتن مجوز برای کاشت اکالیپتوس یا کاشت هر درخت دیگری بسیار راحت است اگر اجاره‌نامه و یا سند زمین را داشته باشید در عرض یک یا دو هفته می‌توانید این مجوز را بگیرید. بعد از گرفتن مجوز از جهاد کشاورزی به شما وام پرورش درختان هم تعلق می‌گیرد که با کمک گرفتن از این وام شما می‌توانید زمین و تعداد درختانتان را گسترش دهید و کسب و کار بهتری داشته باشید.

به علاوه، برای گرفتن مجوز در شغل پرورش درختان نباید نگران مالیات باشید. به این شغل مالیات تعلق نمی‌گیرد. در سازمان جهاد کشاورزی هر استان یک اظهار نامه برای درخواست مجوز این کسب و کار وجود دارد. اگر آن را پر کنید و شرایط دیگر از جمله زمین و بذر گیاهان هم در اختیارتان باشد به سرعت می‌توانید این کار را شروع کنید.»

برای پرورش اکالیپتوس به چقدر سرمایه نیاز دارید و سود آن چقدر است؟

پرورش اکالیپتوس با وجود کاربردها و مشتری‌های دست به نقدی که دارد یک شغل پردر آمد است. البته برای راه‌اندازی این شغل پر درآمد امکاناتی از قبیل زمین، نیروی انسانی و سرمایه‌ی اولیه برای پرداخت پول آّب لازم است.

آقای کوکیانی با نگاه به لیست هزینه و درآمد چند سال اخیرش می گوید :«در این شغل  سرمایه‌ی اولیه مورد نیاز، هزینه خریداری زمین و پول آّب برای آّبیاری نهال هاست ( قیمت خرید و اجاره ی زمین بر اساس شهری است که می‌خواهید نهالستان را در آنجا راه بیندازید متفاوت است).

علاوه بر آن، شما به چند نیروی انسانی کار آمد هم نیاز دارید که باید ماهانه حقوق آنها را پرداخت کنید. در ابتدای کار ، دو نیرو می‌تواند کار شما را پیش ببرد و بعدا اگر کارتان گسترش پیدا کرد می‌توانید از افراد دیگری هم کمک بگیرید.

پرورش اکالیپتوس به این دلیل کار سود آوری است که مشتری‌های عمده زیادی دارد، نهال‌های اکالیپتوس قیمت بالایی ندارند و بسته به کیفیت‌شان از ۱۲۰۰ تومان تا ۱۵۰۰ تومان فروخته می‌شوند و اگر شما بخواهید به مقدار کم آنها را پرورش دهید هزینه های اولیه را هم در نمی‌آورید چه برسد به سود، اما اگر تعداد درخت‌هایتان زیاد باشد و مشتری عمده هم داشته باشید، می‌توانید روی این کسب و کار یک سود تقریبا صد در صدی را تجربه کنید.»

آقای کوکیانی درباره‌ی سود صد درصدی این کار می‌گوید:« برای خرید هر کیلو پودر اکالیپتوس، تنها ۱۲۰تومان هزینه می‌کنید که یک کیلو از این پودر برای یک هکتار نهالستان شما کافیست. حالا اگر هزینه آب و کیسه و کارگر و حتی هزینه‌ی جا به جایی را هم حساب کنید باز هم سود بسیار زیادی در انتظار شماست، شما با ۱۲۰ تومان، باغ یک هکتاری‌تان را پر از محصول می‌کنید.»

شاید باور جمع و تفریق و سود حاصل از این کار برای‌تان سخت باشد اما ماجرای پرورش اکالیپتوس دقیقا همین است که یکی از باسابقه ترین افراد این حرفه به آن اشاره می‌کند.

 

منبع

گلسا سادات بحری  در همشهری سرنخ

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *