کلاف زندگی را هنرمندانه ببافید/ روش درآمدزایی از هنر بافندگی

پولدارشو:

 

منصوره یاوری کلی هنرجو‌ی موفق در زمینه‌ی هنر بافندگی آموزش داده و یک مربی همه فن حریف است. اما در اصل، داستان ورود منصوره  خانم به دنیای بافتنی‌ها به کودکی‌اش برمی‌گردد. یاوری یک استاد متبحر در زمینه‌ی بافندگی است و در کنار آموزشگاهی که درآن مشغول کار است، برای خیلی از هنرجوهایش کارآفرینی کرده است.

او با برنامه‌های مختلف خانوادگی و آموزشی تلویزیونی همکاری میکند و در حال حاضر سی‌دی‌های آموزشی بسیاری روانه‌ی بازار کرده است. با یاوری دریک روز سرد پاییزی همراه شدیم و از دنیای رنگی کامواها و بافتنی‌ها حرف زدیم و از تجربیات بی‌پایانش در این کار شنیدیم و استفاده کردیم. شما هم با ما باشید و با یک ایده‌ی کاری نو، سرگرم کننده و درآمدزا وارد شب‌های طولانی زمستان شوید.

معلم کوچک

داستان حضور منصوره خانم در دنیای بافندگی، به بچگی‌اش برمی‌گردد. روزهایی که زندگی او در میان کلاف‌های رنگارنگ کاموا گذشت:«از زمانی که به یاد دارم عاشق کاموا و بافتنی بودم و هر زمان، مادرم مشغول بافت می‌شد با ذوق و شوق کنارش می‌نشستم و دقت می‌کردم. زمانی که مادرم علاقه و توجهم را دید شروع کرد به یاد دادن بافتنی. علاقه‌ام کمکم کرد و به راحتی توانستم بافت مدل‌های مختلف را یاد بگیرم. در دوران راهنمایی، در درس حرفه و فن، آن‌قدر با مهارت کارم را انجام دادم که معلمم آموزش کل بچه‌های کلاس را به من سپرد. با ذوق و شوق هم کلاسی‌هایم را آموزش دادم، همان آموزش، سرآغاز داستان‌های دیگری در این کار شد و من پیگیرتر از قبل، کار بافتن را ادامه دادم.»

از کارگاه تا آموزشگاه

برای شروع هر کاری، کمی تلاش و همت لازم است، اما برای ادامه و موفقیت در مسیر، صبری بلند بالا و اراده‌ی محکم نتیجه‌ی خوبی رقم می‌زند. خانم یاوری نقطه به نقطه‌ی این مراحل را به جا آورده، تا موفقیت را در دستانش بگیرد و با تمام وجود لمس کند:«رویای بافتنی بچگی، همراه با من بزرگ و بزرگ‌تر شد. همیشه در کنار درس و تحصیل، کار، شادی و غم دو میل و کلافی کاموا همراهم بود.

در دنیای تحصیل، حسابداری را انتخاب کردم و بعد از اخذ مدرک دیپلم، کار بافت را ادامه دادم. طبق عادتی که از بزرگترها و مادر بزرگ‌ها به ما رسیده بود، بافتنی یک سرگرمی دوست داشتنی در کنار تمام کارها بود. اما من تصمیم گرفتم این نظر را کاملا تغییر بدهم و بافتنی را از سرگرمی به کار، تبدیل کنم.

کارم را از منزل شروع کردم، آن زمان این کار به اسم مشاغل خانگی شناخته شده بود و هیچ سازمانی برای مجوز و رسمیت بخشیدن به کار وجود نداشت. با چند نفر هنرجو کار را شروع کردیم و در یک کارگاه کوچک کارمان را شروع کردیم. بعد برای دریافت مجوز به شهرداری مراجعه کردیم و توانستیم مجوز کار بگیریم. بعدتر که سازمان فنی حرفه‌ای تشکیل شد در زمینه‌ی بافت و مربی‌گری کارت فعالیت گرفتم و کارم رسمیت بیشتری پیدا کرد، بعد از آن بود که به فکر تاسیس آموزشگاه افتادم و کارم را از دایره‌ی مشاغل خانگی خارج کردم.»

مرحله‌ی سه ماهه

هر کاری در کنار استعداد و علاقه، به آموزش و گذراندن دوره‌های خاصی وابسته است. بافتنی از آن دسته کارهایی است که در کنار علاقه، حتما باید درآن از تجربه‌ی دیگران بهره ببرید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید. این دوره در کوتاه‌ترین زمان ممکن که سه ماهه است می‌تواند یک دنیا تجربه برای شما به همراه داشته باشد.«سازمان فنی و حرفه‌ای گذراندن یک دوره‌یآموزشی سه ماهه را برای ارایه مدرک مهارت بافت در نظر گرفته است. کل اصول بافتنی با دو میل، در یک دوره سه ماهه به هنرجوها آموزش داده می‌شود، در این دوره، از ابتدایی‌ترین جزییات بافت تا نهایی‌ترین مرحله‌ی کار در اختیار هنرجو قرار می‌گیرد.

استاندارد کار بر روی آموزش چهار نوع یقه‌ی مختلف متمرکز است. در این دوره‌ی سه ماهه، حدود بیست و شش جلسه‌ی یک تا دو ساعته تشکیل می‌شود، در این میان اگر کسی استعدادش را داشته باشد می‌تواند از بطن همین جزییات کلی، کارهایی نو با ایده‌های جدید در بیاورد و ببافد.

در این موارد ، مربی‌ها هم عموما با هنرجوها همراه می‌شوند و برای پیشرفت آن‌ها چیزی بیشتر از استاندارد‌های تعریف شده در اختیارشان قرار می‌دهند. با پیشرفت هنرجوها در مراحل بالاتر کار،  درهای بیشتری پیش روی هنرجوها باز می‌شود و آن‌ها با کمی دقت و کمک گرفتن از مربی می‌توانند کار را در دایره‌ی وسیع‌تر و تنوع بافتی بیشتر ادامه دهند.

بعد از تمام شدن این مرحله‌ی سه ماهه، آموزشگاه معرفی نامه‌ای در اختیار هنرجو قرار می‌دهد که با مراجعه با سازمان فنی و حرفه‌ای، براساس همان معرفی نامه می‌توانند در آزمون نهایی بافتنی شرکت کند و بعد از دریافت نمره‌ی قبولی مدنظر کارشناسان، مدرک مهارت در بافت را از سازمان دریافت کند.

آزمون مهارت دو مرحله دارد، یکی کتبی و دیگری عملی. مرحله‌ی کتبی همانند خیلی از امتحانات‌مهارت آموزی به صورت تستی برگزار می‌شود اما آزمون عملی در یک دوره سه ساعته‌ی مشخص برگزار می‌شود و هنرجو باید بتواند اصول و قواعد درست بافت را در یک حجم و اندازه‌ی کوچک پیاده کند، مثلا بتواند مدل یقه‌ی هفت را روی کار در بیاورد. مهم درست انجام دادن کار است و اجباری نیست که کل کار را ببافد و تمام کند، شهریه‌ی آموزش این دوره‌ها، با توجه به آموزشگاه‌ها متفاوت است اما با پرداخت مبلغ سیصد تا هفتصد هزار تومان، می‌توانید کل این دوره را سپری کنید.»

اگر بافتنی‌تان خوب است و نیازی به کلاس‌های آموزش ندارید، کافیست برای گرفتن مدرک، به سازمان فنی و حرفه‌ای مراجعه کنید.« خیلی از خانم‌ها از بچگی به دنیای بافتنی‌علاقه‌مند هستند و خودشان به اندازه‌ی کافی، در کار تبحر دارند یا بسیاری از آن‌ها با استفاده از سی‌دی‌های آموزشی متفاوت، مهارت‌های لازم را به دست آورده‌اند. در موارد این‌چنینی لازم نیست حتما دوره‌‌ی خاصی را پشت سر بگذارند، بلکه با مراجعه به سازمان فنی و حرفه‌ای و ثبت نام در امتحان مهارت بافتنی، می‌توانند مدرک مورد نظر را بگیرند.»

یک گام بلند در راستای موفقیت

منصوره خانم در این مسیر، تجربیات زیادی به دست آورده و تمام بایدها و نباید‌های کار را می‌داند:« در دوره‌ی سه ماهه مهارت آموزی، تمام پایه‌های کار بافت آموزش داده می‌شود. بقیه کار منوط به مهارت هنرجو است که با استعدادش ترکیب می‌شود و نتیجه می‌دهد. در این مرحله، حتما باید تکرار و تمرین زیادی انجام دهید و با استفاده از ژورنال‌های مختلف سعی کنید خودتان را در زمینه‌های مختلف محک بزنید تا کاملا به پیچ و خم کار واقف بشوید.

اگر یک سال به همین منوال سپری کنید مطمئن باشید کاملا حرفه‌ای خواهید شد اما اگر به این قانع نیستید و دوست دارید با یک نگاه از نوع و مدل بافت سر در بیاورید و بتوانید کار را پیاده کنید آنوقت باید چند سال به صورت حرفه‌ای کار کنید و تجربه‌ به دست بیاورید.

خانم منصوری می‌گوید: «بیش از پانزده سال است که به صورت حرفه‌ای این کار را دنبال می‌کنم اما گاهی احساس می‌کنم هنوز هم جا دارد مدل هایی را پیاده کنم و ببافم. دنیای بافتنی‌ها یک دنیای عجیب و بی پایان است. همیشه لازم است اطلاعات خودتان را در این کار به روز کنید و با مدل‌های روز پیش بروید.

پیشنهاد من این است که برای کسب تجربیات بیشتر با مراجعه به سازمان فنی حرفه‌ای ، کارت مربی‌گری را کسب کنید با این کارت می‌توانید در آموزشگاه‌های مختلف به کار مربی گری بپردازید و ضمن کسب درآمد ، بار تجربی خود را بیشتر کنید. یک راه دیگر موفقیت در این راه، به کار کردن در منزل و گرفتن سفارشات مختلف برمی‌گردد که در بیشتر موارد درآمد خوبی دارد و به عنوان یک شغل سرگرم کننده و درآمدزا می‌توانید به آن تکیه کنید. بسیاری از آموزشگاه‌های بافت پس از اتمام دوره‌های مهارت آموزی بااستعدادترین هنرجوها را به همکاری دعوت می‌کنند و در زمینه بافت در منزل با آنها همکاری می‌کنند. آموزشگاه ماهم از این قاعده مستثنی نیست و بعد از اتمام دوره مهارت آموزی، یک آزمون از بهترین هنرجوها می‌گیریم و اگر از پس بافت خواسته‌ی مابربیایند حتما با آنها همکاری می‌کنیم.»

خانم یاوری در کنار تمام این موفقیت ها به عنوان یک مربی حرفه‌ای در زمینه‌ی بافت، بارها و بارها در برنامه‌های تلویزیونی ظاهر شده و این هنر را به مردم آموزش داده است.«سالهاست با شبکه‌های مختلف صدا و سیما و برنامه‌های خانوادگی همکاری می‌کنم و تقریبا در تمام شبکه‌ها برنامه‌ی آموزشی اجرا کرده‌ام. البته این همکاری سود مالی ندارد اما در عوض در شناخته شدنم و استقبال از آموزشگاه و سی دی هایم بی تاثیر نبوده و نیست و از طرفی امکان این که با کل مردم کشور در ارتباط باشم و هر آموزشی که لازم است را به آن‌ها بدهم فراهم می کند.»

مجوز، پشتوانه‌ی موفقیت

منصوره خانم که سالهاست فعالیتی قانونی در این زمینه دارد ما رابا مراحل کسب مجوز آشنا می‌کند.«در ابتدای راه برای دریافت دیپلم مهارت بافت، حتما به سازمان فنی حرفه‌ای مراجعه کنید و برای دریافت این مهارت ، هزینه‌ی ثبت نام که مبلغی سی هزار تومانی است را کنار بگذارید. مراحل دریافت کارت مربی گری هم به همین ترتیب است. اگر به دنبال راه‌اندازی آموزشگاه هستید در کنار تهیه‌ی محل کار مناسب و گرد آوردن کادر مجرب ، به سازمان فنی حرفه‌ای و شهرداری مراجعه کنید. بعد از بازدید کارشناسان سازمان فنی و حرفه‌ای و شهرداری از محل آموزشگاه و کارگاه، مجوز مربوطه برای شما صادر می‌شود. این پروسه‌ی زمانی تقریبا یک ماه طول می‌کشد، ضمن این‌که با همین مجوز، بانک‌ها، وام‌هایی برای ارتقای سطح کاری‌تان در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر به عنوان یک شغل خانگی می‌خواهید کار را ادامه دهید می‌توانید با در دست داشتن مدارک و اسناد مربوط به مهارت‌های لازم، با مراجعه به سازمان فنی و حرفه‌ای در یک امتحان جدی‌تر در زمینه‌ی کاری مورد نظرتان شرکت کنید و بعد از تایید کارشناس مربوطه، مجوز بگیرید. بعد از دریافت این مجوز به عنوان کارآفرینی در خانه می‌توانید ضمن تایید کارشناسان سازمان فنی حرفه‌ای از انواع وام‌های کارآفرینی مشاغل خانگی استفاده کنید.»

اگر بخواهید از روی ژورنال لباس ببافید می‌توانید سود مناسبی به جیب بزنید

تا سه میلیون تومان

پول‌سازترین بافتنی‌ها، بافت از روی ژورنال‌های مختلف خارجی و داخلی است که در بسیاری از موارد چون کار تک و شیک و خاص‌تری هستند قیمت بالاتری دارند.« بافتنی یک شغل فصلی است و کمتر کسی جز در فصول سرد سال، سراغ بافت‌ها می‌رود. پس بیشتر به عنوان یک شغل دوم و فصلی می‌توان روی آن حساب کرد. البته در بسیاری از موارد، سیسمونی‌های نوزاد یا سفارش‌های تکی یا چند عددی ژورنالی در فصول گرم به ما داده می‌شود و ما کار را به بافندگان‌مان می‌سپاریم. سیسمونی‌ها و کارهای ژورنالی پول‌سازتر هستند و اغلب درآمد بیشتری دارد.»

زمانی که از یاوری می‌خواهیم با جزئیات بیشتری در خصوص دستمزد صحبت کند می‌گوید:«از کل دستمزد، ما به عنوان آموزشگاه و معرف سی درصد را برمی‌داریم و هفتاد درصد باقی مانده، به بافنده‌ها تعلق می‌گیرد. مثلا در یک کت ژورنالی قیمت نهایی کار دویست تومان است.

در این میان تقریبا چهل هزار تومان خرج خرید کاموا می‌شود، صد و شصت تومان باقی کار، سی هفتاد میان آموزشگان و بافنده تقسیم می‌شود. بافت این کت حدود پنج تا هفت رور زمان می‌برد. با یک حساب سر انگشتی تقریبا درآمد ماهانه‌ی هنرجوها بالای ششصد هزار تومان در ماه می‌شود.

لازم است به این نکته توجه کنید که این درآمد زمان زیادی از شما نمی‌گیرد و تنها به عنوان یک کارسرگرم کننده‌ی پول‌ساز در کنار سایر کارهای روزمره می‌توانید روی آن حساب کنید اما اگر به این مبلغ قانع نیستید و در پی به دست آوردن مبالغ بالاتر و دلچسب تر‌ی هستید می‌توانید شغل مربیگری را انتخاب کنید. این قسمت از کار به مراتب پول‌سازتر است و در ماه‌های سرد و فصول سرما گاهی این درآمد به مبلغ دو تا سه میلیون هم می‌رسد.»

 

منبع

مژده باقری در همشهری سرنخ

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *