کاشت و برداشت یک کیلو پیاز زعفران توسط بانوی کارآفرین گیلانی در ماسال

پولدارشو:

بانوی کشاورز زعفران کار گیلانی با اشاره به اینکه با وجودِ مشکلات کشاورزان درگیلان، نیرو و امیدی برای آنها نیست وهیچ ارگانی ازکشاورزان حمایت نمی‌کند، گفت: در طرح آموزشی کاشت زعفران فنی و حرفه‌ای، برای اولین بار، حدود یک کیلو پیاز زعفران که ازمشهد تهیه کرده بودم را در مهر ماه کاشتم و آبان برداشت کردم.

 نیلوفرنظری با بیان اینکه درشاندرمن ماسال آموزشگاه کشاورزی به نام آویشن دارم اظهارکرد: ۸۸ سال کارکشاورزی انجام می‌دهم ومربی کشاورزی فنی و حرفه ای هستم.

وی با اشاره به اینکه از زمان بچه گی به کشاورزی علاقه داشتم، عنوان کرد: به پرورش قارچ، زعفران، گیاهان دارویی، گل‌های آپارتمانی، تولید ورمی کمپوست، فراریم(کشت گیاه درشیشه)، مشغول هستم و درآموزشگاه خود نیز که ازفنی و حرفه‌ای مجوز دارد، آموزش می‌دهم.

کارشناسِ کشاورزی با بیان اینکه در دوبار ۸۰۰ کیلوگرم قارچ برداشت می‌کنم، افزود: در دوسالن ۲۰ متربعی قارچ، پرورش می‌دهم، درفصول گرم که ذائقه مردم برای خوردن قارچ تغییر می‌کند، فروش کمتراست، اما الحمدلله، درمجموع از پرورش قارچ راضی هستم.

نظری با تصریح براینکه از جهاد کشاورزی برای شروع و ارتقاء فعالیتم نتوانستم، وام بگیرم، گفت: وام‌های جهاد کشاورزی برای فارغ التحصیلان کشاورزی نیزسود بالایی دارد وبه راحتی نمی‌توانند، وام دریافت کنند.

وی با اشاره به کمکِ اعضای خانواده‌اش درکارهایِ کشاورزی خاطرنشان کرد: برنامه روزانه زندگی ام به این صورت است که ازساعت ۶:۳۰ صبح از خواب بیدار می‌شوم وبه اداره فنی و حرفه‌ای می روم وتا ۱۴:۳۰ آنجا هستم.

کشاورز زعفران کار ادامه داد: بعد از اداره، کارهای خانه را انجام می‌دهم وسپس به سراغ پرورش قارچ و پرورش گل می روم و استراحی ندارم و کشاورزی و کارخانه تمام وقتم را می‌گیرد.

نظری با اشاره به طرح آموزشی کاشت زعفران فنی و حرفه‌ای افزود: دراین طرح، برای اولین بار، حدود یک کیلو پیاز زعفران که ازمشهد تهیه کرده بودم را در مهر ماه کاشتم و آبان برداشت کردم.

وی با تاکید براینکه درسال اول کاشت زعفران، محصول دهی آن کم است گفت: اگر پیاز زعفران پوسیده نشود برای سال های بعد، به امید خدا، از کاشت زعفران، جواب می‌گیریم.

کارشناس ارشد باغبانی تاکید کرد: درزمین‌های کوهستانی که شیب داراست و آب جمع نمی شود، منطقه عالی برای کاشت زعفران است.

نظری مشکلات کشاورزانِ گیلانی را فراوان دانست وابراز کرد: با وجود مشکلات، نیرو و امیدی برای کشاورزان نیست وارگانی ازکشاورزی حمایت نمی کند و کشاورزی گیلان دربسیاری ازمحصولات و زمینه ها درحال پس رفت است.

وی با تاکید براینکه کشاورزی یکی از پایه‌های استقلال هرکشوری است، افزود: ازمسئولان انتظار داریم از کشاورزی حمایت بیشتری کنند و برای این موضوع برنامه‌ریزی نمایند.

کارشناس کشاورزی گفت: افرادی که تحت آموزش‌های من قرار می‌گیرند، بعد از اتمام، هیچ ارگانی ازآنها حمایت نمی‌کند و اولین چیزی که باید برای شروع و یا دریافت وام، دراختیار داشته باشند زمین است، درحالیکه ممکن است خیلی ها، تمکن مالی برای خرید و اجاره زمین را نداشته اما مهارت و توانایی لازم برای فعالیت کشاورزی داشته باشند.

نظری تاکید کرد: با وجود همه مشکلات به هیچ وجه از علاقه ام دست نمی‌کشم و آن را کنار نمی‌گذارم.

منبع:

راه دانا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *