چگونه مهندس برق شوم؟ شخصیت مناسب مهندس برق کدام است؟

پولدارشو

برای این که مهندس برق شوید و البته در این شغل به موفقیت هم دست یابید باید مهارت ها و تحصیلات خاصی داشته باشید. علاوه بر آن، داشتن تیپ شخصیت مناسب مهندس برق می تواند برایتان دستاوردهای شغلی بهتر و رضایتمندی بیشتری به ارمغان آورد.

مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندس برق

داشتن مهارت و تخصص از مهم ترین عوامل موفقیت شغلی محسوب می شود. امروزه تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی افزایش زیادی یافته ولی تعداد افرادی که در حوزه تخصصی خود مهارت و تخصص خوبی داشته باشند، بسیار کم است. به عبارتی حتی در شرایط فعلی بازارکار نامناسب کشور، یک مهندس برق که با علاقه وارد این حوزه شده و مهارت و تخصص خوب و مناسبی کسب کند، به راحتی می تواند موقعیت های شغلی ایده آل همراه با درآمدی عالی به دست آورد.

برخی از مهارت ها و توانمندی های کلی لازم برای یک مهندس برق عبارتند از :

 • استعداد خوب در ریاضیات، فیزیک و کامپیوتر – زیرا پایه اصلی شغل مهندسی برق بر این علوم بنا شده است.
 • توانایی تحلیل مشکلات و ارزیابی راه حل ها – مهندس برق در پروژه های مختلف دائما در معرض اتفاقات و مشکلات مختلف قرار دارد که باید بتواند به خوبی آنها را شناسایی، تحلیل و رفع کند.
 • مهارت خوب در تصمیم گیری – مهندس برق معمولا در کار خود مسئول واحد یا پروژه ای می باشد که برای بخش های مختلف آنها باید در زمان مناسب بهترین تصمیم را بگیرد تا کارها به خوبی پیش برود.
 • مهارت های ارتباطی عالی – برای ارتباط مناسب و همکاری با مدیران و تکنسین های شرکت و پروژه ها
 • توانایی برنامه ریزی و اولویت بندی موثر کارها – به دلیل حساس بودن و پراهمیت بودن شغل مهندسی برق، باید برای کارها و وظایف با توجه به حساسیت و اولویت آنها به درستی برنامه ریزی انجام شود.
 • مهارت های کار تیمی – برای کار با کلیه افراد درگیر در یک پروژه و پیشبرد آن
 • آگاهی کامل از قوانین ایمنی و سلامت در این حوزه – حوزه برق و الکترونیک با خطرات زیادی برای افراد پیش رو است. بنابراینمهندس برق برای حفظ سلامت خود و سایرین باید با کلیه قوانین و دستورالعمل های حفاظتی و ایمنی آشنا بوده و آنها را بکار گیرند.
 • داشتن مهارت های مربوط به نرم افزارهای تخصصی مهندسی برق- مهم
نرم افزارهای تخصصی مهندسی برق

امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای کمکی مهندس برق است که یاریگر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس برق در شرکتها و موسسات معتبر بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها، یکی از شرایط جذب مهندس برق را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی برق قرار داده اند.

بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی برق موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی خود یعنی مهندسی برق پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی برق یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی برق عبارتند از :

 • میکروکنترلر AVR
 • نرم افزار ETAP
 • نرم افزار LabVIEW
 • نرم افزار BASCOM
 • نرم افزار Desginer 555
 • نرم افزار Proteus
 • نرم افزار Protel
 • نرم افزار Pspice
 •  نرم افزار۸۰۵۱ IDE )8051 Integrated Development Environment )
 • نرم افزار Franklin
 • نرم افزار CYME PSAF
 • نرم افزار Dialux
 • نرم افزار Orcad
 • نرم افزار Electrical Calculation
 • نرم افزار IC-Databook
 • نرم افزار MATLAB
 • نرم افزار MiscEI
تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی برق

به دلیل اینکه شغل مهندسی برق کاملا حرفه ای و تخصصی می باشد، سازمان ها و شرکت ها فقط افراد متخصص و تحصیل کرده مرتبط را برای آن استخدام می کنند. فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند وارد شغل مهندسی برق و الکترونیک شوند. واضح است که کسب مهارت و تجربه لازم و آشنایی با نرم افزارهای مرتبط حوزه برق در کنار داشتن مدرک دانشگاهی، از مهم ترین عوامل موثر در موفقیت هر مهندس برق و یافتن شغلی مناسب می باشد.

در موضوع ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد همواره بحثهای داغ و مفصلی در خصوص انتخاب گرایش مناسب در پاسخ به این سوال که” بهترین گرایش ارشد برق کدامست ؟ ” مطرح است.

به عنوان مثال گروهی در مقایسه بازارکار و استخدام مهندس برق – قدرت و استخدام مهندس برق – الکترونیک معتقدند بازارکار و استخدام گرایش قدرت بهتر است چراکه حرکت از جامعه سنتی به سمت صنعتی و مدرن مستلزم استفاده بیشتر از متخصصین این حوزه است. این گروه برعکس معتقدند اگرچه بازارکار الکترونیک وسیع است اما به دلیل تولید عمده و به صرفه در کشورهای تولیدکننده دیگر، تولید در این حوزه در ایران به صرفه نبوده و متخصصین به ناچار به مونتاژکاری متمایل خواهند شد.

یا مثلاً تحصیل در گرایش مخابرات خیلی سخت است و به نسبت سختی آن، بازارکار مشابه قدرت را ندارد.

ما در اینجا در مقام ارزش گذاری به این گفته ها و موارد مشابه نیستیم اما معتقدیم  گرایش مناسب برای هر فرد می تواند متفاوت باشد و عواملی همچون استعداد ، علاقه ، پایه درسی ، موقعیت جغرافیایی و … می تواند در انتخاب بهترین گرایش و شغل آینده موثر باشد. (مجموعه پیشنهادات کارشناسان ما را در این خصوص در راهنمای گام به گام انتخاب شغل و رشته تحصیلیمطالعه کنید).

قابل ذکر است که در مقاطع عالی، فارغ التحصیلان مهندسی برق بیشتر به سمت انجام کارهای آموزشی (نظیر تدریس در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی)، پژوهشی و یا مدیریتی در صنعت برق و الکترونیک گرایش پیدا می کنند.

شخصیت شناسی مهندس برق
در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
شخصیت شناسی مهندس برق بر اساس تست MBTI

INTJ این تیپ شخصیتی توان پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و منطقی می باشد. او به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارد.

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.

ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای مهارت های فنی خوبی می باشند.

ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کار کند. او بیشتر مایل است برای خود کار کند.

ISTP این تیپ شخصیتی به رشته های فنی و فهمیدن چرایی و چگونگی کار کردن اشیا علاقه دارد. او مشاهده کننده خوبی بوده و به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در کار این تیپ شخصیتی مشهود است.

منبع:

http://info.donyayekar.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *