پانزده تا بیست درصد سود خالص در تولید تجهیزات مرغداری

پولدارشو(http://pooldarsho.ir):

هر مرغداری برای اول کار و ادامه به انواع وسایل و تجهیزات از قفس و آب خوری و دان‌خوری گرفته وکلی تجهیزات دیگر  نیازمند است. خیلی‌ها در این زمینه فعالیت های عمده و خرده زیادی انجام می‌دهند اما بابک حسنی سالهاست وارد این کارشده و به تمام امور این کارکاملا واقف است. در گفت و گو با حسنی متوجه شدیم که این کار، کاری با درآمد بالاست که در کنار کارآفرینی به بالا رفتن شاخص تولید ملی هم کمک می‌کند. اگر دنبال  کار  نان و آب داری هستید و خواهان حمایت از تولید ملی و سرمایه ی داخلی بسم الله. این گوی و این میدان.

خانم معلمی که راه را نشانم داد

بابک حسنی متولد سال شصت و دو فارغ التحصیل در رشته‌ی برق و الکترونیک است. حسنی در توضیح اینکه چگونه از رشته برق مسیر عوض کرده و وارد دنیای صنعتی شده می‌گوید:«از رشته‌ی برق فارغ التحصیل شده و به دنبال کاری در ارتباط با رشته تحصیلی‌ام بودم. سال هشتاد و پنج خواهرم محصل بود. از یکی از معلمین خواهرم راهنمایی خواستم و ایشان من را به همسرشان معرفی کردند. شغل همسر خانم معلم، کار صنعتی و تولید تجهیزات مرغداری بود. با تردید وارد کار شدم اما بعد از یک ماه کاملا به کارم علاقه‌مند شدم و دنبال پیشرفت بودم. شش ماه دوره‌ی کار آموزی گذراندم و داوطلبانه خودم با اعلام آمادگی برای نصب تجهیزات در محل مرغداری وارد کار شدم.

اولین نصب مربوط به شهر گرگان در شمال کشور بود. در اولین کار استرس بالایی داشتم اما در نهایت با موفقیت کار را تحویل دادم. همین قدم اول من را در ادمه‌ی مسیر ترغیب کرد و چشم باز کردم دیدم یکی از اوستا کارها در زمینه‌ی تمام تجهیزات مرغداری شده‌ام.»

شرکتی دوساله

سالها در همان شرکتی که کار را شروع کرده بودم راهم را ادامه دادم و به مرور پروژه‌هایی را به صورت پیمانی قبول کرده و سفارش شخصی می‌گرفتم. کارم تا جایی پیش رفت که مشتریان زیادی از سراسر ایران پیدا کردم. دوسال پیش تصمیم گرفتم به کارم جدیت ببخشم و برای ثبت شرکت اقدام کردم. در نهایت توانستم پروانه‌ی کسب و مجوزی برای راه اندازی شرکت بگیرم و نام و اسمی خاص روی کارم بگذارم و خدارو شکر امروز به برندی شناخته شده در حوزه‌ی تجهیزات صنعتی دانخوری تبدیل شد‌ه‌ام.

کاری سی نفره

در حال حاضر کارگاه ما در نصر آباد قرار دارد و پانزده نفر به طور ثابت به کار تولید و طراحی انواع قفس, دانخوری، آبخوری و… مشغول به کار هستند. این افراد به دو اکیپ ۱۵ نفره برای نصب تجهیزات راهی محل مرغداری می‌شوند. ضمن اینکه به واسطه‌ی شرکت در اکثر استان‌ها نمایندگی زده و خدمات ارائه می‌دهیم. یک جورهایی به واسطه‌ی این کار در اکثر شهرستان ها چندین نفر مسغول به کار شده اند که از این بابت خیلی خوشحالم.

طراحی اصولی و حرفه ای، رمز موفقیت کار

برای ورود به دنیای صنعتی تجهیزات مرغداری قبل از هرکاری باید دنبال یادگیری و طراحی کامپیوتری باشید. اولین کار طراحی کامپیوتری انواع قفس‌ها و استفاده از کل فضاست، اگر بتوانید این کار را به بهترین شکل انجام بدهید، یعنی ۵۰ درصد راه را رفته‌اید.

طراحی‌ها در این کار با توجه به متراژ محل نصب و تعداد قفس ها انجام می‌شوند. بعد از آن ورق‌های آهنی با توجه به برنامه و طراحی شکل گرفته شده برش خورده و پانچ می‌شوند. دستگاه پانچ با برنامه‌ای که از قبل روی آن ریخته و تنظیماتش انجام شده، جاهای مشخص را سوراخ می‌کند و از روی خط برش داده و به صورت خطی تحویل می‌دهد. مرحله‌ی بعدی«خم کاری». در این مرحله، قسمت های لازم خم زده شده و کار آماده‌ی نصب در محل می‌شود. ۵۰ درصد باقی‌مانده در این کار بستگی به استعداد، علاقه و کمی آشنایی با دنیای فنی و دست به آچار بودن دارد.

کار تولید دانخوری هم با پلاستیک درجه‌ی یک در کارگاه تهیه می‌شود که وزن کم و مقاومت بالا دارند. قسمت نیپل های آب خوری اغلب وارداتی هستند و لوله هایش را در داخل کشور خودمان طراحی کرده و  تولید می‌کنیم. تمام این تجهیزات تا چند سال قبل وارداتی بود اما با پیش آمدن قضیه‌ی تحریم‌ها، ما کپی برداری کرده و با تلاش به تولید داخلی رسیدیم، هزینه های تهیه‌ی آنها تقریبا نصف شده آنهم با جنس مرغوب و کیفیت بالا که در تولید ملی و سرمایه‌ی داخلی هم نقش مهمی داره.

در این کار یه نکته‌ی جالب وجود دارد، اینکه تولید قطعات به نسبت نصب تجهیزات، زمان کمتری می‌برد. مثلا برای نصب قطعات در یک سالن شاید سی تا چهل روز زمان صرف شود این در حالی است که تولید همان‌ها در کمتر از پنج روز به نتیجه می‌رسد و برای نصب آماده می‌شوند.

بیست درصد سود خالص

کار تجهیزات مرغداری به قدری وسیع است و آپشن‌های متفاوتی دارد که اصلا نمی توان گفت با دریافت مبلغی خاص می‌توان مرغداری را تجهیز کرد و چقدر سود به دست آورد. هر روز این تجهیزات پیشرفته‌تر از قبل می‌شوند. مثلا مدتی است دانخوری‌ها به طور اتوماتیک به وسیله‌ی هیتر پر می‌شوند، یا فن‌های سالن کنترل‌دار شده ‌راحت‌تر و سریع‌تر می‌توان با آن‌ها کار کرد. آبخوری‌ها با قرار دادن سنسوری به طور اتوماتیک در هر ده سی سی، یک سی سی واکسن به آب مصرفی مرغ‌ها اضافه می‌کند. خوب به مراتب هر چه قدر از این تجهیزات بیشتر استفاده شود هزینه هم بالاتر می‌رود. با ده میلیون هم می‌توان کل یک سالن را پوشش داد با صد میلیون هم می‌توان این کار را انجام داد. تمام این‌ها به مشتری بستگی دارد اما اگر بخواهم از سود کار بگویم ما در تمام قسمت ها تقریبا با سود پانزده الی بیست درصدی آنهم با کم کردن تمام هزینه ها روبه رو می‌شویم.

برای مثال هر قفس قیمت تمام شده‌اش برای ما با کسر هزینه های مواد مصرفی، کارگران، نصاب و… دوازده هزار تومان است و ما با قیمت چهارده هزار تومان آن را به فروش می‌رسانیم. این دو هزارتومان سود کار ماست و وقتی از یک سالن ده میلیون برای قفسه بندی سالن گرفته می‌شود، تقریبا یک و نیم تا دو میلیون از آن به ما به عنوان سود خالص بر می‌گردد.

برای رسدن به سود بیشر کدام را ه عاقلانه تر است؟

شاگرد باشم یا اوستا کار؟!

برای وارد شدن به این حرفه و کسب درآمد خوب دو گزینه پیش روی شماست که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. می‌توانید با استارت کار در یک کارگاه تجهیزات مرغداری با تمام مراحل از طراحی، پانج کاری گرفته تا خم کاری آشنا شوید و با گذراندن دوره‌های شش تا یک ساله با کمی چاشنی استعداد و علاقه در کارتان متخصص شده و سپس به فکر گرفتن و اجرای پروژه‌های شخصی بیفتید و گام به گام پیش بروید.

هر چه کارتان پیشرفته‌تر باشد و کار تمیزتری ارایه  دهید با مشتری‌های بیشتری روبه رو شده و درآمدتان را بالاتر خواهید برد. دوره‌ی آموزشی در تمام کارگاه‌ها شش تا یک سال است و یک شرط دارد؛ اینکه در حین آموزش کار کنی بدون اینکه دستمزدی دریافت کنی. در آن مدت شما نقش شاگرد را دارید.کار از شما و آموزش از اوستا کارها.

بعد از اینکه به شکل کامل آموزش دیدید، برای گرفتن پروژه‌ای کوچک باید ده میلیون سرمایه اولیه داشته باشید که این سرمایه بعد از چند روز که کار را به اتمام رساندید، با سود بیست درصدی به حساب شما برمی‌گردد. در خصوص کارگاه هم می‌توانید کار را از گوشه‌ی حیاط یا پشت بام منزل شروع کرده و با پیشرفت کار، کارگاه را وسعت بدهید.

اما اگر دنبال رسیدن به پول در کمترین زمان ممکن هستید، پیشنهاد ما به شما نصب قفسه‌ها و تجهیزات است. برای آموزش نصب، یک دوره‌ی یکی دو ماهه کفایت می‌کند مشروط به اینکه کمی استعداد داشته و دست به آچار باشید و با زرنگی بتوانید قطعات پازلی کار را کنار هم بچینید و به نتیجه برسانید. با اولین نصب می‌توانید وارد دنیای کار شده و پول دریافت ‌کنید. پولی که قابل توجه است و در مدت ده روز نصب تا سه میلیون هم می‌رسد.

تمام اینها به کنار اگر دنبال کار آفرینی هستید و مبلغ خوبی برای سرمایه گذاری در دست دارید و دوست دارید در کنار کارآفرینی، به بالا رفتن تولید ملی کمک کنید توصیه می‌کنیم کار را از روز اول جدی گرفته با صرف سرمایه‌ی صد میلیون تومانی، در کنار تاسیس کارگاه و اخذ مجوز، با استخدام اهل فن و آشنا به کار، کارفرما شوید و در مدت زمانی کمتر از دوماه سودهای میلیونی به جیب بزنید و تعداد صفرهای حساب خودتان و کارمندان‌تان را تصاعدی بالا ببرید.

خلاصه پرونده

نام کار :  تولید تجهیزات مرغ داری

مکان اولیه: فرقی ندارد. می توانید ازحیاط منزل شروع کنید

هزینهی اولیه: حدود بیست تا صد میلیون تومان

وسایل لازم:  ورق هابچی آهنی، پیچ ، پانچ و…

سود کار: پانزده تا بیست درصد سود خالص

 

منبع

مژده باقری در همشهری سرنخ

 

لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.