صابون تزیینی؛ هنرهندی در بازار ایرانی

پولدارشو:

 

 

این روزها، بازار صابون های تزیینی حسابی داغ است. گفت و گوی ما را با شبنم فتح الهی، که از این هنر  درآمد خوبی به دست می‌آورد، بخوانید.

خیلی‌ها از فروش انواع صابون‌ها در عطر ، رنگ و مارک های مختلف پول در می‌آورند اما کم‌تر کسی پیدا می‌شود از  صابونی که  به طور معمول به عنوان یک وسیله‌ی  بهداشتی معروف است، به عنوان یک وسیله تزیینی زیبا پول به جیب بزند. اما شبنم خانم چند سالی است به آن مشغول است و از درآمد کارش خیلی راضی است. سراغ هنرمند خوش ذوقی رفتیم که در کارگاه کوچکش درگوشه منزل، صابون تزیین می‌کند.

شما هم اگر به دنیای تزئینات علاقه‌مند هستید و دوست دارید با ذوق و سلیقه‌تان ، پول خوبی به جیب بزنید گفت و گوی مارا از دست ندهید و از تجربیات چند ساله‌ی شبنم خانم استفاده کنید.

سوغاتی هندی

در سفر به شهرها و کشورهای مختلف، در کنار گشت و گذار، با فرهنگ و هنرشان آشنا می‌شویم. خیلی از این هنرها به قدری جذاب هستند که گاه در حافظه‌ی ما نقش می‌بندند و تبدیل می‌شوند به یک خاطره ی شیرین. دقیقا مثل شبنم خانم که خاطره ی سفرش را نه تنها در عمق حافظه که  به عنوان یک سوغاتی همراهش آورده. «داستان ورود من به دنیای صابون‌ها و تزیین آنها، از چهار سال پیش و به صورتی خیلی ساده شروع شد. برادرم درهند مشغول تحصیل بود و من برای دیدن او به هندوستان رفته بودم.

در آن‌جا دیدم که خیلی از خانم‌های هندی، برای سرگرمی و کسب درآمد، صابون‌ها را تزیین می‌کنند. علاقه به این کار از زمانی برایم بیشتر شد که دیدم این هنر، فقط یک کار سرگرم کننده نیست و می‌توان خیلی راحت از آن پول در آورد،  همین مسئله انگیزه‌ام را بالا برد و تصمیم گرفتم حتما این کار را به طور کامل یاد بگیرم و بعد به ایران برگردم تا بتوانم این کار را خودم انجام بدهم.

برای یادگیری این کار هزینه‌ی کم و ناچیزی پرداختم و در مدت زمان کوتاهی آن را یاد گرفتم، بعد از این که به ایران برگشتم شروع کردم به کار کردن. کم کم دستم راه افتاد و صابون هایم را به عنوان یک وسیله ی تزیینی در گوشه و کنار منزلم گذاشتم.  فامیل، دوستان وآشناها در رفت و آمدهای‌شان، کارم را می‌دیدند و می‌پسندیدند و سفارش می‌دادند. از همان جا کارم کلید خورد و کم کم دوستان و آشنایان بیشتری از طریق همین بازار گرم خانوادگی، کارم را دیدند و سفارش دادند و در نهایت کارم حسابی گرفت. همان جا بود که فهمیدم با یادگیری این هنر، بهترین و منطقی‌ترین تصمیم زندگی‌ام را گرفته‌ام.»

از حکاکی تا قالب‌بندی

صابون های تزیینی با شکل و شمایل خاص خودشان، بدجوری دل از آدم می‌برند. از گل های رنگارنگ رویش بگیرید تا شکل‌های قلب،گل و فرشته، همه خبر از صاحب ذوق بودن هنرمندشان می‌دهند. اما این‌که چگونه به این شکل درآمده‌اند و نحوه‌ی ساخت‌شان چگونه است  سئوالاتی هستندکه شبنم خانم به طور کامل به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

«صابون‌ها همه به یک شکل و مدل ساخته نمی‌شوند و نوع ساخت و حتی تزیین‌شان متفاوت است، خیلی از آن‌ها را به شکل‌های مختلف به کمک قلم‌های تیز روی صابون‌هایی که جنس مرغوب دارند و با برخورد قلم پودر نمی‌شوند حکاکی می‌کنم،  بعد از این کهشکل مورد نظرم را  پیاده کردم، به کمک قلم مو، رنگ‌های مختلف را به شکل  سایه روشن  به قسمت های مختلف طرحم اضافه می‌کنم.

این رنگ‌ها همان رنگ‌هایی هستند که اغلب در فیلم‌های هندی دیده‌ایم و هندی‌ها در روزها و مناسبت‌های خاص‌شان  مثل جشن رنگ‌ها، به بدن می‌زنند و به اطرافشان می‌پاشند و هیچ ‌گونه ضرری برای پوست ندارند و کاملا  بهداشتی‌اند. صابون‌هایی که روی آن‌ها حکاکی می‌شوند به نسبت، زمان بیشتری می‌برند و قیمت‌شان بالاتر است.

در صابون‌های قالبی اما داستان کاملا متفاوت است، برای ساخت قالبی‌ها از مایه‌های گلیسیرین که در بازار با نام «مایه‌ی صابون، مخصوص  ساخت صابون » شناخته می‌شوند استفاده می‌کنیم و بعد از گرم کردن، در قالب‌‌های مخصوص می‌ریزم و برای رنگ‌بندی کار از انواع رنگ های هندی استفاده می‌کنم. تقریبا بعد از یکی دو ساعت، کارها سرد شده و خودشان را می‌گیرند و آماده‌ی جدا کردن از قالب هستند. بعد از جدا کردن، تزیینات و کارها جانبی  را انجام می‌دهم و در نهایت، کارهایم  آماده ی تحویل به مشتری می‌شود. یک سری کارها مثل رنگ بندی، نحوه‌ی سایه روشن شدن کارهای قالبی یا شفافیت و مات بودن کارها در طی زمان و تکرار و تمرین و بالا رفتن تجربه  دست کسی که این کاررا انجام می‌دهد می‌آید و در عرض مدت کوتاهی می‌تواند کسب و کار پرسود خودش را راه بیندازد.»

از بازار بزرگ تهران تا دبی و فرانسه

هر کاری، قیمت خاص خودش را  دارد. در این میان، اگر یک نفر پیدا شود و مبلغ را فقط کمی پایین‌تر از بقیه اعلام کند، مشتریان بیشتری را جذب می‌کند و سود نهایی اش را به جای قیمت بالا، در تعداد سفارش بالا به دست می‌آورد.

« برای فروش‌کارها از همان اول، یک سیاست کلی را در پیش گرفتم، با این‌که جزو اولین کسانی بودم که این کار را انجام ‌دادم اما تصمیم گرفتم زیاد روی کارها سود نکشم و به قیمت بالا نفروشم تا مشتری بیشتری جذب کنم، مثلا در کارهای کوچک‌تر که به مراتب حکاکی روی آ‌ن‌ها سخت‌تر است، به سود کم قناعت کردم و ترجیح دادم بر اساس اندازه‌ی صابون‌ها، روی آن‌ها قیمت بگذارم.

علاوه بر آن، در کل  سعی کردم جز نگین، لوازم جانبی دیگری برای تزئین به کار اضافه نکنم تا هم هزینه‌هایم بالا نرود و هم از ظرافت و طبیعی بودن کار کم نشود، همین دو عامل باعث شد کارم حسابی بگیرد و کلی مشتری عمده پیدا کنم.

در حال حاضر، علاوه بر اینستاگرام که مشتری‌های خاص خودم را دارم و با قیمت عمده تک فروشی می‌کنم، از همان طریق، خیلی‌ها از شهرهای مختلف کشور به صورت عمده، خریدار جنس‌هایم هستند. در بازار تهران هم با چند مغازه‌ی عمده فروشی وارد همکاری شده‌ام و کار تحویل می‌دهم.

البته این‌ها، تنها بخشی از مغازه‌هایی هستندکه کارم را برای فروش به آن‌ها عرضه می‌کنم، از دبی و فرانسه و آلمان هم مشتری هایی دارم که کار را برایشان پست می‌کنم و آن‌ها را به قیمت‌هایی خیلی خوب و سود بالایی، می‌فروشم.»

استارت با یک میلیون

سرمایه های میلیونی و آنچنانی دست و پای آدم را حسابی سست می‌کند و اغلب نمی‌توانیم در مورد کارهایی که سرمایه‌ زیادی می‌طلبند حتی فکر هم بکنیم. اما صابون سازی از آن کارهایی است که در کنار ذوق و سلیقه‌، فقط به یک میلیون تومان سرمایه‌ی اولیه وابسته است. «سرمایه ی ورود به این کار جزیی است و شاید بتوان با یک تا یک و نیم میلیون تومان استارت کار را در حجم بالا زد، این کار یک سری وسیله مثل قالب و قلم و…  نیازدارد که یک بار هزینه صرف‌شان می‌کنیم اما می‌توانیم دائم از آن استفاده کنیم.

برای خرید آن‌ها کافیست سری به بازار بزنیم و از انواع مغازه‌های تزئینی و خرازی‌ها چیزهایی که لازم داریم را خریداری کنیم. اما قسمت دوم کار، تهیه‌ی  صابون‌های گلیسیرین مایع و صابون های جامد است، این صابون‌ها را از بازار های بزرگ و مراکزی که عرضه ی مستقیم کالاهای بهداشتی و شوینده دارند می‌توانید تهیه کنید.

برای حکاکی اما صابون‌هایی خاص لازم دارید، خیلی از صابون‌ها در اثر برخورد با چاقو و قلم خرد می‌شوند و نمی‌توانید طرحی روی کار پیاده کنید . یک سری صابون‌های بزرگ و معطر ساخت خارج هست که اغلب از ترکیه و عراق سفارش می‌دهم، درست است این کار کمی هزینه‌ام را بالا می‌برد اما در نهایت کارم  خروجی ظریف‌تر و باکیفیت‌تری  دارد که هم خودم و هم مشتری از آن لذت می‌بریم.

شما هم برای موفق شدن حتما از همین صابون های با کیفیت استفاده کنید. در نهایت کار هم ، حسابی از ذوق و سلیقه‌تان مایه بگذارید و مطمئن باشید می‌توانید موفق شوید و سرمایه ی یک میلیونی‌تان با سودی پنجاه درصدی در مدت دو تا سه ماهه به جیب‌تان بر می‌گردد. البته، این سود ماه‌های اول کارتان است که نه حرفه‌ای هستید  و نه سرعت‌تان بالاست و نه به راه‌های فروش محصول‌تان آشنایی دارید. مطمئن باشید در مرحله ی دوم خرید و عرضه ، این مدت زمان کوتاه‌تر و سودتان بیشتر می‌شود.»

 

صابون های پولساز

در مدت زمان کوتاه ،پول خوب درآوردن می‌تواند یک عامل بزرگ ترغیب کننده برای ورود به دنیای کار باشد. صابون های تزیینی در کنار اینکه کار زمانبری نیست سود خوبی دارد. این را از حرف های شبنم خانم فهمید.« خیلی‌ها در تزیین صابون‌ها  از انواع پارچه های مختلف ، نگین و روبان استفاده می‌کنند. این نوع تزیین بیشتر در دایره ی کارهای تزیینی است اما کار ما مستقیم روی خود صابون و بدون اضافه کردن هر نوع وسیله‌ی تزیینی شکل می‌گیرد.

حکاکی و قالب ریزی‌ها با مرور زمان هم سرعت بیشتری می‌گیرند و هم خروجی نهایی‌،تمیز‌تر و ظریف تری می‌دهند. الان حدود چهار سال است مشغول این کار هستم و به جرات می‌توانم بگویم راحت ترین کار در طول روزم  در کنار روزمرگی های زندگی همین کار است. چون هم سرعت کارم  بالا رفته و هم دقتم. مثلا پنجاه عدد کار حکاکی را در عرض  شش ساعت انجام می‌دهم و علاوه بر آن، حتی نگین هایش را می‌چسبانم،رنگ می‌کنم و حتی بسته بندی نهایی را انجام می‌دهم، تا در مرحله ی انتقال کارها ضربه نخورند و آسیب نبینند. اما در مورد سود کار اگر بخواهم کامل توضیح بدهم باید بگویم سود کار پنجاه درصدی است.

مثلا اگر  یک سفارش پنجاه تایی که قیمت هر کدام از آن ها ده هزار تومان است را پانصد هزار تومان ب‌روشم در مجموع دویست و پنجاه هزار تومان سود نهایی کارم است. در آمد ماهانه‌ام به صورت میانگین، بین دو تا سه میلیون تومان است و به نسبت سفارش‌ها بالا و پایین می‌شود. اما در حالت کلی در برخی ماه های خاص درآمدمان کم می‌شود در عوض در مناسبت هایی مثل نوروز، یلدا ، و… گاهی تا ده میلیون تومان هم به دست می‌آورم.»

منبع

مژده باقری در همشهری سرنخ

 

 

 

 

 

لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.