درآمد از راه تبدیل سنگ به آینه با کسب و کار کفسابی

پولدارشو:

این گزارش مربوط به کاری مردانه می­‌شود که ظرافت خاصی را می­‌طلبد. «کف­سابی»، شاید فکر کنید این کار خیلی خشن و سخت است اما اگر در آن آدم دقیق و ظریفی نباشید هرگز نمی­‌توانید موفق شوید.  کف­سابی ظریف­کاری­‌های زیادی دارد، در این کسب و کار میلی­متر به میلی­متر باید جلو بروید و موفق شوید.

آدم­هایی که این شغل را شروع می­کنند باید وسواس خاصی در کارشان داشته باشند. اگر یک میلی­متر اشتباه کنید همه­ی کارتان خراب می‌­شود. پس برای اینکه دست به چنین کسب و کاری بزنید، قبل از هر اقدامی، صبر و حوصله­‌تان را بسنجید و از همه مهم­تر ببینید چقدر می­توانید تمرکز داشته باشید. اگر بخواهید به قول آقا یوسف بزن و برو کار کنید کف­سابی حرفه­ای نیستید. او می­گوید این گروه از آدم­ها در این حرفه زیاد دوام نمی­‌آورند.

از اول کار، مشتری جمع کنید

آقا یوسف از سال ۸۱ کار کف­سابی را بعد از کلی شاگردی کردن شروع کرد. شاگردی کنار پدرش به او یاد داد یک کف­ساب درست و حسابی بشود:« وقتی دیپلمم را گرفتم کنار دست پدرم شروع به کار کردم تا کف­سابی یاد بگیرم. کنار آموزش یکی دو ماهه­ام، پدرم خیلی چیزها به من یاد داد. یکی از این آموخته‌­ها این است که باید آنقدر خوب کار کنم که مشتری­ها من را به یکدیگر معرفی کنند. این اساس کار کف­سابی است. اگر کارتان خوب باشد و مشتری به مشتری پیش بروید می­‌توانید روی شغل کف‌سابی حساب کنید. هیچ تبلیغی جای این معرفی را نمی‌­گیرد. در واقع کار شروع یک کف­ساب برایش  بسیار حساس است، بعد از آن­، اگر مشتری جمع کردید که هیچ، اگر نه باید سراغ کار دیگری بروید.»

بدون هزینه، بدون دوندگی

اگر دنبال یاد گرفتن کف­سابی هستید باید بگویم صفر کیلومتر هم که باشید، بعد از گذشت یک سال، استاد کار می­شوید. اگر در زمان شاگردی دست به کار شوید و مشتری­‌های­تان را جمع کنید و آن­ها را با شگردهای ویژه­ای نگه دارید، موفق خواهید شد:«معمولا استاد­ها درکف­سابی شاگردان­شان را به مشتری­‌های مختلف معرفی می­کنند و بعد از آن، شما باید روی پای خودتان بایستید. کف­سابی، شغل خوبی است البته اگر مشتری داشته باشید. راه اندازی این کسب و کار بسیار ساده و بی‌دردسر است. نه مجوز خاصی می­خواهد و نه نیاز است شما برای شروع کار دوندگی کنید. یک دستگاه کف‌سابی می­خرید و دست به کار می­شوید.»

برای کف­سابی چه دستگاهی بخریم؟

آقا یوسف، دستی به دستگاه کف­سابی اش می‌­کشد و توضیح می­دهد چگونه و با چه قیمتی می­توان یکی از آن­ها را داشت، او لا به لای حرف­هایش به این موضوع که چطور می­شود دستگاه خوب را از بد تشخیص داد اشاره می­کند و باعث می­شود از این­جا به بعد بحث­مان تخصصی­‌تر شود:« دستگاه‌­های کف سابی چند مدل دارند. بهترین آن­ها هفت و نیم اسب و ده اسب است. کف­ساب­‌ها معمولا از نوع اول استفاده می­کنند چون ارزان­تر است. اما اگر بخواهید کف‌ساب حرفه­‌ای باشید هفت و نیم اسب جواب نمی­دهد چرا که بتن یا گرانیت را نمی­شود با آن ساب زد‌.»

اگر سری به بازار بزنید قیمت­‌هایش هم دست­تان می­آید، قیمت میانگین یک دستگاه کف­سابی دو میلیون و پانصد هزار تومان است اما هزینه‌­های شما همین جا تمام نمی­‌شود، شما یک حلقه کابل و مقداری تجهیزات دیگر لازم دارد که روی هم قیمت آنها یک میلیون تومان می‌شود.

موضوع دیگری که باید در انتخاب دستگاه رعایت شود، تک فاز و سه فاز بودن آن است. معمولا کف­ساب­‌های تک فاز مشتری بیشتری دارند چرا که اندازه­‌ی آن کوچکتر بوده و حمل آن‌ها راحت‌تر است. اما این دستگاه زود داغ می­کند و شما باید هر چند ساعت یک بار به آن استراحت بدهید. اگر نمی­خواهید این وقفه را در کار تحمل کنید لازم است یک دستگاه سه فاز بخرید که وزن آن حدودا شصت کیلوگرم است و داغ نمی‌کند. با این حال کف­سابی که بخواهد حرفه­ای کار کند هر دوی این دستگاه­ها را لازم دارد. در ساختمان­‌هایی که برق سه فاز ندارند مجبوریم از دستگاه تک فاز استفاده کنیم.»

در این کار ممارست کنید

سنگی که کف­ساب­ها باید با آن دست و پنجه نرم کنند تا کاملا صیقلی شود گرانیت است. ساب زدن این سنگ تقریبا گران­تر از سایر سنگ­هاست. شما برای اینکه گرانیت را شبیه آینه برق بیاندازید باید از  لقمه­های الماس استفاده کنید:« سختی کار کف­ساب­ها از وقتی شروع می­شود که گرانیت را می­بینند. اما با وجود سختی برای ساب زدن آن، پول خوبی گیرمان می­آید بعد از آن مرمریت هم سنگی است که باید روی آن وقت گذاشت. با این تفاسیر باید بگویم اگر دوست دارید کف­ساب خوبی باشید باید حوصله به خرج دهید و با دقت کار کنید. قانون کف­سابی همان قانون سمباده زنی است. آن­قدر باید ممارست کنید تا سنگ، مثل آیینه شود.»

کف­سابی تخصص خاص خودش را می­طلبد مثلا زمانی که از سمباده‌­ها استفاده می­‌کنید باید بدانید دقیقا چه لایه‌­ای از سنگ برداشته می­‌شود آقا یوسف می­‌گوید: «سمباده­ی سی و شش اولین سابی است که روی سنگ زده می­‌شود و آن را کمی زبر می­کند. سپس به سراغ سمباده شصت می­رویم که زبری سمباده قبلی را بر می­دارد و همین طور کار ادامه دارد تا در آخر سمباده لاکی روی سنگ زده می­‌شود و نمک سابی، یعنی همان شست و شوی نهایی با آب، هم انجام می­گیرد.»

استفاده از واکس ممنوع!

آقا یوسف هنگام توضیح مراحل کف­سابی به موضوع جالبی اشاره می­کند. راستش قبلا شنیده بودم که روی سنگ‌ها بعد از ساب واکس هم زده می­شود اما او توضیح می‌­دهد که این ماده را سنگ­ ساب­های غیر حرفه‌­ای استفاده می‌کنند تا کارشان براق به نظر برسد. زمانی این ماده روی سنگ زده می­شود که کف­ساب نتوانسته باشد کارش را آن طور که باید و شاید به سرانجام برساند. از طرفی خیلی­‌ها هم از این ماده، روی سنگ گرانیت استفاده می­‌کنند چرا که این سنگ،  وقت کف­ساب­ها را می­گیرد و بنابراین اگر آن­ها بخواهند مدت زمان زیادی را صرف این کار کنند ممکن است بقیه پیشنهاد­های کاری­‌شان را از دست بدهند. در کل هر چه باشد استفاده از واکس سنگ، در این کار تخلف محسوب می‌­شود.

هر هفته، یک میلیون تومان

تعریف کار درست در کف­سابی آن­قدرها هم سخت نیست و در یک جمله هم می­توان آن را خلاصه کرد. کسی که یکی در میان ساب نزند، در آخر هم کار با کیفیت دست مشتری می­دهد:« اگر یک کف­ساب درست کار کند و از زیر کار در نرود هر روز چهل متر مرمریت و تراورتن یا سی متر گرانیت را ساب می زند. بابت کاری هم که انجام می­دهد حداکثر متری پانزده هزار تومان گیرش می­آید. یعنی اگر یک کف­ساب، کارش خوب باشد و مشتری هم داشته باشد هفته‌ای یک میلیون تومان به جیب می­زند  که در نهایت به ماهی۴میلیون تومان ختم می­شود. با این حساب در کار اولی که یک کف­ساب می‌­گیرد، هزینه­های از دست رفته جبران می­شود و این فرد به زودی به سود خواهد رسید. این کار در حدی هست که یک مرد بتواند خرج زن و بچه‌­اش را بدهد و خوب زندگی کند.»

دستمزد هر کف­ساب به مکانی که سنگ در آن کار شده­ هم بستگی دارد و همین مکان، دستمزد این افراد  را بالا و پایین می­کند:« ساب زدن یک سطح صاف با تمام ریزه کاری­‌هایی که دارد کار سختی نیست. اگر بتوانید پله­‌ها و سنگ نما را ساب بزنید یعنی به اندازه‌­ی کافی در این کار حرفه‌­ای هستید. با این حال ساب زن‌های کار کشته هم از زیر کار نمای ساختمان در می­روند. با اینکه دستمزد آن خیلی خوب است. فکر کنید یک دستگاه سنگین را باید به صورت معلق روی هوا نگه دارید تا سنگ نما برق بیفتد، به جرات می­گویم این کار،‌کار هر کسی نیست.

از طرفی برای این‌که کارتان را انجام دهید باید روی سنگ­ها آب بریزید. آب روی سنگ نما به سرعت سر می‌خورد برای همین، وقت و انرژی زیادی باید صرف آن کرد. پله­‌ها هم خودش برای کف­ساب معضلی است. پای سنگ نما و پله‌­ها که در میان باشد نرخ ما به جای ساعتی، روزانه محاسبه م‌ی­شود. روزانه یک میلیون تومان آن هم اگر دو نفر باشیم چون یک نفری فقط می­شود سطح صاف را ساب زد به عبارتی ساب پله‌­ها و سنگ نما دو تا سه برابر گران­تر از سطح صاف برای صاحبان کار در می­آید.»

کف­سابی مرد قوی هیکل می‌­خواهد اما در اصل کار بسیار ظریفی است

در این حرفه، میلی­متری کار کنید

یوسف حیدری  در بین گفت و گو اشاره می­کند که یک کف­ساب حرف‌ه­ای باید دقت و وسواس­ زیادی داشته باشد چرا که کار کف­سابی آن­قدر کار ظریفی است که در آن از مقیاس میلی متر استفاده می­شود، یعنی سنگ‌هایی که ساب می­زنید نباید یک میلی متر هم با هم اختلاف ارتفاع داشته باشند:« همه می‌­دانند که کف ساختمان بعد از کف­سابی باید صیقلی و براق شود اما کمتر کسی به میلی­متر و ارتفاع سنگ توجه می­کند. شما در واقع سنگ­ها را می­تراشید و باید دقت کنید بعد از ساب، سنگ­‌ها با هم اختلاف ارتفاع نداشته باشند. در این کار یک میلی­متر هم یک میلی­متر است. بعد از کار هم نباید کوچک­ترین رگه و سوراخی در سنگ ایجاد شده باشد. اگر متخصصی کار شما را بررسی کند و رگه‌­ها را ببیند شما موظف  هستید به او بابت کار بدتان خسارت بپردازید. از طرفی در کار کف­سابی شما باید آن­قدر دقت کنید تا نقطه‌­ای جا نیفتد و در نهایت یک کار بی عیب و نقص تحویل صاحب کارتان بدهید.»

 

منبع

همشهری سرنخ

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *