تولد بگیرید، پولدار شوید

 

ریحانه تهرانی

 

فاصله تصور هم سن وسال‌های من از جشن تولد با بچه‌های این دوره و زمانه از زمین تا آسمان است، ذهن ما به قاب دوربین‌های آنالوگ آن زمان محدود می‌شود و قابی که در آن همه فامیل، خودشان را به زور جا می‌دادند یا آن کلاه‌های کش‌دار سفت که روز تولد روی سرمان می‌گذاشتند و بعد از گذشت دقایقی آنقدر از سرمان می‌کشیدند تا کشش پاره می شد و حتی بعد از آن‌ هم پدر و مادر‌ها اصرار داشتند این کلاه‌ها را روی سرمان نگه دارند.

اما الان دیگر خیلی چیزها فرق کرده. برگزاری یک جشن تولد این روزها آنقدر پیچیده شده که گاهی نیاز به یک تیم برگزار کننده دارد. کیک‌های خامه‌ای  و کلاه بوقی‌های غیر استاندارد و آهنگ‌های تکراری جشن تولد این روزها جایشان را به کیک‌های فوندانتی، تن پوش، گریم و گروه‌های سرگرمی داده‌اند . همه این‌ها یک تیم نسبتا بزرگ را می‌طلبد که کارها را در یک هفته سر و سامان دهند و یک تولد آبرومند را اجرا کنند که اتفاقا این کار برای هرکدام از اعضای این تیم سود خوبی هم دارد. برگزاری این جشن‌ها برای خانم‌های خانه‌دار زیادی کارآفرینی کرده‌ است و همه اینها در کنار سود خوب این کار بهانه‌ای شد تا با«مرضیه کواکب» مدیر یکی از این موسسه‌ها گفت و گو کنیم.

 

خلاقیت؛ اولین اصل این کار

معمولا وقتی تلاش کنی مثل بقیه نباشی و در واقع خلاقیت به خرج دهی، قدم هایت به سمت موفقیت محکم تر و بلندتر می‌شود. داستان دفتری که خانم کواکب تاسیس کرد هم دقیقا از جایی شروع شد که او احساس کرد همه تولد‌ها شبیه هم شده اند. او شروع کارش را اینطور توضیح می‌دهد: « قبلا عکاس بودم، وقتی برای عکاسی تولدها می‌رفتم همیشه احساس می‌کردم دکوری که در آنجا چیده‌اند نیاز به تغییرات جدی دارد. بعد از آن تولدهایی که تم کارتونی داشتند مد شد. حتی آن‌ها هم با هزینه‌های زیاد، کار بی کیفیت عرضه می‌کردند. کم‌کم این مدل تولد‌ها بین مردم خیلی زیاد شد اما کیفیت کار‌ها زیاد خوب نبود، علاقه من به نوآوری در تم تولدها باعث شد شروع به پرس و جو کنم، زمانی که با صاحبان مراسم صحبت می‌کردم، فهمیدم همه وسایل را به شکل آماده از بازار خریداری می‌کنند برای همین هم همه شان شبیه هم در می‌آیند.

آن جا بود که ایده طراحی تم‌های تولد به ذهنم رسید و با خودم فکر کردم اگر همه این وسایل را خودمان طراحی کنیم هم روی کیفیت کالا نظارت داریم و هم اینکه می‌توانیم خروجی متفاوت‌تری داشته باشیم. دفترچه تلفنم را باز کردم و شماره هرکس که فکر می‌کردم می‌تواند در این زمینه کمک کند را گرفتم. تمام سعی من این بود که همه چیز ، تولید خودمان باشد و از بهترین مواد برای شیرینی‌ها و بیسکوئیت‌ها و… استفاده کنیم. اوایل کمی سخت بود چون سود ما به خاطر استفاده از مواد ارگانیک پایین می‌آمد علاوه بر این سرعت کار هم کمی کند بود و سفارش‌های کمتری می‌گرفتیم، اما بعد از مدت کمی، تعداد افرادی که با من کار می‌کردند بیشتر شدند و کارمان رونق گرفت.”

رفته رفته سرعت کار کواکب و همکارانش در زمینه جشن تولد‌ها و همینطور استفاده از مواد با کیفیت باعث شد مشتریان آنها اضافه شوند و هر نفر که تولد می‌گرفت از کنارش ده سفارش دیگر هم به این گروه برسد و به همین دلیل ظرف مدت زمان نسبتا کمی، مجموعه آنها به عنوان یک مجموعه بزرگ شناخته شد.

از سیندرلا تا بارسلونا

اگر بخواهید یک تولد درست و حسابی برگزار کنید باید حداقل ۲میلیون تومان هزینه کنید. چون یک تولد ساده در این دوره زمانه شامل دیزاین، کندی بار، فینگرفود، بادکنک آرایی، موزیک، تن پوش کودکان و خیلی برنامه‌های دیگر می‌شود.

اجرای هرکدام از این قسمت‌ها را می‌توانید به راحتی یاد بگیرید. فقط کافیست علاقه داشته باشید و کمی خلاقیت را چاشنی کارتان کنید تا هم ۲ میلیون را ندهید هم بتوانید برای دیگران با گرفتن دستمزد، “تم تولد” بچینید. مثلا اگر به خیاطی علاقه دارید و کمی هم در آن سررشته دارید می‌توانید تن پوش‌های عروسکی درست کنید.

یکی از جذاب ترین بخش‌های این مدل تولد‌ها، داشتن «تم» است. خانم کواکب می‌گوید: «بچه‌ها هرکدام به یک شخصیت کارتونی خاص علاقه دارند و اغلب آرزو دارند یک روز را در کنار این شخصیت‌ها باشند، برای همین پدر و مادر‌ها سعی می‌کنند همه بخش‌های تولد، حتی بیسکوییت‌ها و مواد خوراکی، هماهنگ با  شخصیت محبوب بچه باشد تا به اندازه کافی آن روز را خوش بگذراند، این شخصیت‌ها در طول زمان هم تغییر می‌کند و بستگی به کارتون‌های محبوب بچه‌ها در آن زمان دارد. اما بعضی افراد هم علاقه دارند شخصیت هایی را انتخاب کنند که کمتر استفاده شده اند. در حال حاضر کارتون frozenبیشترین طرفدار را بین دخترها دارد. البته سلیقه بچه‌ها مدام در حال تغییر است مثلا قبلا بین پسربچه‌ها اسپایدرمن بیشترین طرفدار را داشت و اغلب تولدهایی که تا پارسال برای پسر‌ها کار می‌کردیم با همین تم بود. اما جدیدا پسر بچه‌ها علاقه زیادی به تم فوتبالی پیدا کرده‌اند و معمولا سفارش می‌دهند که تم تولدشان ست تیم‌های بارسلونا یا رئال مادرید باشد.”

کمبود تیم اجرایی خانم‌ها

یکی دیگر از بخش‌های جالب تولد، حضور گروه‌های نمایش عروسکی و اجرای نمایش‌های موزیکال است اما کواکب می‌گوید این روزه خانم‌ها کمتر به این حوزه علاقه دارند:” متاسفانه در حال حاضر خانم‌ها خیلی کمتر به سمت کارهای اجرایی می‌روند، شاید در ایران تعداد انگشت شماری خانم برای اجرای‌ نمایش عروسکی وجود داشته باشد. در صورتی که خیلی از مادران تقاضا دارند که اجرای نمایش عروسکی بر عهده خانم‌ها باشد و حتی حاضرند هزینه بیشتری برای این مورد بپردازند، به نظر من خانم‌ها حتی بهتر از آقایون از پس اینجور کارها برمی آیند چون حوصله بیشتری برای ارتباط برقرار کردن با بچه‌ها دارند و می‌توانند وقت بیشتری هم برای آنها بگذارند. اما خانم‌ها بیشتر علاقمند هستند تا در زمینه های خیاطی و آشپزی که در خانه است فعالیت  کنند. البته در همین موارد هم تعداد زیادی فعالیت ندارند. من فکر میکنم شاید از سود این کار اطلاعی ندارند یا فکر می‌کنند که این کار وقتشان‌ را خیلی می‌گیرد، در حالی که حتی می‌توانند به عنوان یک سرگرمی این‌کار را انجام دهند.”

کواکب از راحتی کار می‌گوید و اینکه یادگرفتن چیزهایی که برای تم تولد لازم است زمان زیادی نمی‌برد و باز هم تاکید می‌کند این کار به ظاهر سرگرمی، سود خیلی خوبی دارد:” یاد گرفتن هر کدام از اینها هم نهایتا یک روز طول می‌کشد چون با یک جست وجوی ساده در اینترنت طرز پخت هر کدام از اینها را می‌توانند پیداکنند.

انجام کارهای اجرایی هم به هیچ سرمایه و هزینه ای نیاز ندارد و فقط کافیست بتوانید با بچه‌ها درست ارتباط برقرار کنید و به بهترین گزینه‌ای تبدیل شوید که در این مراسم‌ها برای بازی با کودکان از آنها کمک گرفته می‌شود.

یکی دیگر از این کارهای اجرایی که طرفداران زیادی هم دارد گریم صورت بچه‌ها است. شما کافیست مواد اولیه را تهیه کنید و به نقاشی علاقه داشته باشید، با چند دفعه آزمون و خطا می‌توانید یک گریمور کودک باشید. ممکن است شما در طراحی یا کاریکاتور استعداد داشته باشید، بد نیست بدانید خیلی از خانواده‌ها برای این که از خودشان و مهمان‌ها نقاشی کشیده شود سر و دست می‌شکنند. استعدادهایتان را بشناسید و سعی کنید تا جایی که می‌توانید حرفه ای شوید. در این صورت به راحتی از علایق‌تان پول در می‌آورید.”

 

اگر خانم خانه دار و کدبانو هستید و به دنبال کار می‌گردید حتما این ستون را بخوانید

بند انگشتی های گران

درست کردن فینگرفود‌ها اصلا به اندازه تلفظ اسم‌شان کار سختی نیست. فقط کافیست کمی سلیقه به خرج دهید. همین کوکو سبزی خودمان را تکه تکه کنید و لای نان تست بگذارید، بعد هر نان تست را هم به تکه‌های کوچک تر تقسیم کنید، روی هر نان تست یک گوجه گیلاسی قرار دهید. در آخر هم یک خلال دندان از وسط گوجه‌ها رد کنید که قل نخورند. به همین راحتی شما یک فینگرفود خوشمزه درست کرده‌اید. حالا هرکدام از این تکه‌های کوچک نان تست و کوکو سبزی را می‌توانید بفروشید. اگر می‌خواهید هم یک خانم کدبانوی خانه دار باشید هم درآمد مستقل داشته باشید بد نیست برای امتحان هم که شده با یکی از همین موسسه‌ها همکاری کنید.

این روز‌ها طعم غذای خانگی، هم کمیاب است و هم با ارزش. در ضمن این غذاهای انگشتی سود خیلی خوبی نسبت به غذاهای دیگر دارند. شما غذاهایتان را تکه تکه می‌کنید و بعد آن‌ها را دانه‌ای می‌فروشید.

کواکب در خصوص تجربه خودش در این مورد می‌گوید: «اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که خانم‌هایی که دست پخت خوبی دارند را از بین آشنایانمان پیدا کنم و به آن‌ها پیشنهاد کار بدهم، اوایل، خانم‌ها کمی سخت قبول می‌کردند اما وقتی ‌دیدند سود کار ۵ یا ۶ برابر هزینه شان است راحتتر از قبل قبول ‌کردند. مثلا یک نفر برای درست کردن ۱۰۰ تا پیراشکی ۵۰ هزار تومان هزینه می‌کند و معمولا این پیراشکی‌ها را تقریبا به قیمت ۷ یا ۸ هزار تومان می‌فروشیم که یک مقدار سود را برای خودمان نگه می‌داریم و بقیه را به آشپزها می‌دهیم، البته هنوز هم در تهران خانم‌ها علاقه چندانی به این کار ندارند برای همین خیلی وقت‌ها مجبور می‌شویم سفارش‌ها را به شهرستان بدهیم،  به طور معمول لازم است برای هر کدام از غذاها یا دسرها، خانم ها فقط یک صبح تا عصر وقت می گذارند اما مزد چند روز کار را می گیرند.

علاوه بر این، فینگرفود‌ها پرطرفدارترین بخش برگزاری یک تولد است و البته فقط به تولد هم محدود نمی‌شود. خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که مشتری‌ها برای مهمانی یا حتی مصرف خودشان، فینگرفود و کندی بار (میزی پر از تنقلات و شکلات) سفارش می‌دهند.»

اگر خانه‌دار هستید و به آشپزی علاقه دارید، همین الان با موسسات برگزار کننده جشن تماس بگیرید و به آنها بگویید که قصد همکاری دارید، قطعا سود مالی خوبی نصیب شما می شود. شاید اصلا توانستید بعد از مدتی خودتان به تنهایی این کار را انجام بدهید.

 

باید و نبایدهایی که باید در کسب و کار اینترنتی آنرا رعایت کنید

داشتن یک محل مشخص برای کسب و کار یکی از شرایط مهم کار کردن است اما اگر وقت ندارید یا حتی سرمایه کافی برای احداث یک دفتر در جیبتان نیست می‌توانید به راحتی یک کسب و کار اینترنتی در این زمینه راه بیندازید.

کافیست از همین امروز در یکی از این شبکه‌های اجتماعی صفحه‌ای باز کنید و عکس نمونه کارهای‌تان را در آن‌جا به نمایش بگذارید. مطمئن باشید خیلی‌ها برای برگزاری تولدشان اول از همه به اینترنت سر می‌زنند. اما حواس‌تان جمع باشد که بعضی نکات را رعایت کنید. توصیه‌های خانم کواکب را در این زمینه بخوانید:

 • اگر در اینترنت تبلیغ می‌کنید باید اعتماد افراد را جلب کنید، چون به دلیل نداشتن دفتر مشخص، بی‌اعتمادی پیش فرضی نسبت به شما وجود دارد. برای جلب اعتماد افراد، نمونه کارهایی را به اشتراک بگذارید که یا کار خودتان باشد یا دقیقا عین آن را اجرا کرده باشید.
 • سعی کنید ریز قیمت‌ها را در صفحه‌تان به اشتراک نگذارید و یک قیمت کلی منصفانه به مشتری بدهید.
 • هیچ وقت فکر نکنید همه کارهای یک مراسم را خودتان به تنهایی می‌توانید انجام دهید. باید در این زمینه یک تیم حرفه‌ای از افرادی که با آنها آشنایی دارید یا کارشان را می‌شناسید تشکیل دهید و بعد کار را شروع کنید.
 • صفحه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی می‌سازید کمک زیادی به شما می‌کند. خیلی از مدیران این گروه‌های برگزار کننده تولد و جشن‌ها برای شروع پروژه‌های‌شان در اینترنت دنبال همکار خلاق می‌گردند. سعی کنید تعداد عکس‌هایی که در صفحه‌تان می‌گذارید زیاد باشد. تنوع کارهایتان را بالا ببرید و در صورت امکان با دوربین خوب عکاسی کنید.

 

به نقل از مجله سرنخ ( همشهری )

یک دیدگاه در “تولد بگیرید، پولدار شوید

 • ۹۵/۰۷/۲۵ در۸:۵۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  باسلام و تشکر فراوون از سایت خوبتون
  مطالب خیلی مفیده
  فقط ای کاااش برای جذاب تر شدن مطالب عکسهای بیشتری مرتبط با مطلبتون بذارین
  همچنین راه ارتباطی با شخصی ک باهاش مصاحبه شده

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *