انگیزه مربی می‌سازد / پوریا پورسرخ در شغل مشاور ورزشی

پولدارشو:

 

پوریا پورسرخ، بازیگر مطرح و موفقی در  سینما و تلویزیون است اما او در کنار بازیگری ، شغل دیگری هم دارد ، آقا پوریا سال­هاست ورزش را در اولویت کارهایش قرار داده و به اندازه­ی اطلاعات خودش، سئوالات ورزشی جوانان را چه در فضای مجازی و چه در کوچه و خیابان جواب می­دهد. او بیشتر ازهر چیزی می­خواهد جوانان را به سمت ورزش جذب کند و برای همین است که اطلاعاتش را در اختیار دیگران می­گذارد تا آن­ها هم بتوانند پیشرفت کنند.

ماجرای ورزش کردن پوریا پور سرخ از کجا شروع شد؟

از بچگی ورزش را دوست داشتم، آن زمان بیشتر فوتبال را دنبال می­کردم و به قول معروف فوتبالی بودم. اما بعد­ها چون بدن سازی مد شد من هم این رشته را دنبال کردم. خلاصه در سن و سال خودم، ورزش­های مختلفی را تجربه کردم. راستش را بخواهید از نظر من همه­ی آدم­ها برای اینکه ورزش را شروع کنند باید جلوی آیینه با خودشان روراست باشند.

برعکس چیزی که فکر می­کنید برای ورزشکار شدن در اول کار به یک بدن قوی، ورزیده و متناسب نیازی ندارید تنها چیزی که باید در خودتان ببینید انگیزه و علاقه است، جمع این دوتا که جمع شد همه چیز حل می­شود.

چه کسانی معمولا سراغ مربی­گری و یا مشاوره دادن می­روند؟

آدم­هایی که سراغ ورزش می­روند با خودشان روراست هستند. آن­ها می­دانند یک روز پیر می­شوند و اگر ورزش نکنند به مرور زمان از کار افتاده می­شود. به نظر من آدم­هایی که خودشان را دوست دارند بیشتر از دیگران ورزش می­کنند و بیشتر سراغ  حر فه های ورزشی می­روند.

یک نکته مهم برای وارد شدن به شغل های ورزشی و از جمله مربی گری بدنسازی، داشتن علاقه است ، علاقه یکی از پیش فرض­های مهم این شغل است.

چطور باید افراد مشتاق ورزش  را جذب کرد؟

اولین راه گسترش دادن امکانات است تا جوانان در گوشه و کنار کشور بتوانند با رشته­های ورزشی اول آشنا شوند و بعد آن را به عنوان یک شغل انتخاب کنند. هر کسی که وسعش می­رسد می­تواند یک باشگاه ورزشی راه­ اندازی کند تا جوان­ها و علاقمندان در این مکان ورزش کنند. کسی که ورزش را به عنوان یک شغل انتخاب می­کند قطعا تنها به دنبال پول در آوردن نیست. جنبه­های دیگر این حرفه هم اهمیت زیادی دارد

برای مربی شدن و انتخاب آن به عنوان یک شغل، باید چه فاکتورهایی را داشت؟

کسی که می­خواهد مربی شود باید خودش تناسب اندام داشته باشد. نمی­شود کسی چاق باشد اما مربی شود و آموزش ورزشی دهد. مردم او را باور نمی­کنند. بنابراین هر فردی که می­خواهد این مرحله را بگذراند باید خودش به تناسب اندام برسد.

البته نکته مهم دیگر داشتن اطلاعات و کسب مهارت های لازم در این زمینه است، یکی از اطلاعات مهمی که یک مربی باید داشته باشد شناسایی دقیق مکمل­های مجاز غذایی است تا بتواند آنها را به شاگردانش پیشنهاد بدهد ، نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که  این ها دارو نیستند که تنها توسط پزشکان توصیه  شوند، یک مربی خوب هم می داند که هیچ­وقت نباید برای کسی دارو تجویز ­کند. مربی­ها کارشان مشاوره دادن به دیگران است. وقتی مربی مکملی را تجویز می­کند آن را می شناسد و می­داند که برای بدن شما ضرری ندارد. به شرطی که این مربی اطلاعات کاملی در این باره کسب کرده باشد.

کسی که مانند شما می­خواهد مشاور ورزشی شود باید حتما در کلاس­های مربی­گری شرکت کند؟

بله. اما بیشتر از آن باید تلاش کند.آدم در یک هفته و دو هفته ورزشکار نمی­شود و یا نمی­تواند بعنوان یک متخصص شناخته شود. کسی که می­خواهد در این کار فعالیت کند می­تواند در کلاس­های مربی گری معتبری که در سراسر کشور برگزار می­شود شرکت کند.

اما این کلاس­ها به تنهایی کسی را مربی نمی­کند. بعد از آن شما باید تلاش کنید و اطلاعات مختلفی جمع آوری کنید. در این رشته هر چه از نظر ذهنی غنی­تر باشید موفق­تر خواهید بود.

اولین بودن، در این حرفه بسیار سخت است. اساتید زیادی را می­شناسم که سال­هاست عمرشان را پای این کار گذاشته اند و امروز از درجه یک­های این حرفه هستند. برای موفق شدن در این کار، نباید عجول بود. خیلی زود هم نباید حس مربی­گری به آدم دست بدهد. چرا که آن­وقت کار خراب می­شود.

مجوز کار برای مربی گری و یا دادن مشاوره­های ورزشی همان مدرکی است که از شرکت در کلاس­های مربی­گری به دست می­آید؟

مدرک همه جا هست. اگر شما طی یک ماه، هفته­ای یک یا دو روز وقت بگذارید و کلاس­های مربی­گری شرکت کنید مدرکش را هم خواهید گرفت. اما این مدرک به تنهایی ارزش آن­چنانی ندارد.دنیای ورزش آن­قدر گسترده است که نمی­شود با یک یا دو ماه مربی شد. بعد از آن باید خودتان بخواهید که متخصص شوید و تا وقتی هم که اطلاعات لازم و کافی را کسب نکرده اید لطفا به کسی مشاوره ندهید. مجوز اصلی این کار، تجربه و پشتکار است.

یک مربی ورزشی چطور موفق می­شود؟

این­که خودش تلاش­گر، با پشتکار و قوی باشد و بتواند شاگردان خوبی تربیت کند.

یک مربی حتما باید باشگاه داشته باشد تا در کارش موفق شود؟

نه. البته من قبلا باشگاه داشتم اما تصمیم گرفتم آن را جمع کنم و الان که تجربیاتم در این زمینه بیشتر شده می­خواهم دوباره این کار را راه بیندازم. شخصا دوست دارم اگر در آمدی دارم صرف ورزش کنم. برای باشگاه زدن باید یک هزینه اولیه داشته باشید که صرف خرید یا اجاره مکان و وسایل می­شود.متاسفانه خیلی­ها پولش را ندارند. دستگاه­های ورزشی هم عموما وارداتی هستند و هر کسی نمی­تواند قطعات یا خود این وسایل را وارد کند. برای همین اگر می­خواهید کار مربیگری و مشاوره شدن را انتخاب کنید الزامی نیست حتما برای خودتان باشگاه داشته باشید. می توانید کارتان را با ارائه­ی مشاوره­های ورزشی درست به دیگران شروع کنید.

رمز موفقیت یک مربی چیست؟

به روز بودن در این کار از هر چیز دیگری مهم­تر است و شما باید به روز باشید. یک مربی حداکثر هر شش ماه یک بار باید اطلاعاتش را به روز کند و از مربی­های با تجربه­تر در این زمینه کمک بگیرد. اطلاعات ورزشی و زیستی هر روز در حال تغییر است شما اگر به اطلاعات قدیمی­ تکیه کنید قطعا در این کار شکست خواهید خورد.

تبلیغات برای یک مربی یا مشاور ورزشی چقدر مهم است و تا چه حد در کار او تاثیر می­گذارد؟

اگر یک فرد واقعا  مربی باشد نیازی به تبلیغ ندارد. این روزها به جای مربی­ها کسانی که از قضا تخصص زیادی ندارند تبلیغ می­کنند. استفاده از آدم­های معروف در تبلیغ ورزش اشتباه است آن هم وقتی این آدم­ معروف­ها در زندگی واقعی­شان برای ورزش وقت نمی­گذارند. بحث مربی گری و تخصص شوخی نیست.کسی که بخواهد مربی شود به جای تبلیغ ، باید تجربه کسب­کند.

در رشته­ی بدن سازی ما مربی­های خبره و خوبی داریم که اگر از تمام­ آن­ها بپرسید چه کار می­کنند می­گویند مدام در حال بدست آوردن تجربه­های جدید هستند. تجربه­ها مهم­ترین سرمایه یک مربی به حساب می­آیند. چرا که این فرد در شغلش این تجربه­ها و این اطلاعات را می­فروشد.

اصلا مربی­گری و کار کردن در حوزه ورزش سود دارد؟

مربی­گری و دادن مشاوره­ی ورزشی شغل شریفی است. در این کار سود هست اما نه آن­قدر که در کسب و کار­های دیگر می­توان سود برد. اما اگر کسی می­خواهد یک شغل شریف داشته باشد می­تواند سراغ این کار برود. به شرطی که در کنار تخصص ، فوت و فن کوزه­گری را هم بلد باشید. هر کسی در این شغل فوت و فن خاص خودش را دارد. البته رونق گرفتن کسب و کار یک مربی به مد هم بستگی دارد. خدا نکند ورزشی مد شود آن­وقت کسب و کار مربی­های آن رشته سکه می­شود. اما اصولا چیزی که بیشتر از سود برای یک مربی می­ماند تخصصش است.

توصیه­های علی تبریزی مربی تیم ملی بدن سازی درباره­ی فوت و فن­های شغل مربی­گری در ورزش

صندوقچه­ای از تجربه

«علی تبریزی نوری» مربی تیم ملی بدن سازی ، کسی است که پوریا پورسرخ در کنارش ورزش کردن را یاد گرفته و از او انگیزه می­گیرد. این روزها علی تبریزی نه فقط برای پورسرخ، بلکه برای همه­ی جوان­ها انگیزه عجیبی شده تا به باشگاه بیایند و ورزش کنند.

قبل از پرسیدن سئوالات تخصصی از آقای تبریزی خواستیم درباره­ی پوریا پورسرخ به ما بگوید.:«پوریا از هنرمندانی است که به ورزش اهمیت زیادی می­دهد. او در کارش جدی است و وقتش را در باشگاه هدر نمی­دهد. من فکر می­کنم پوریا هدف بزرگ­تری را دنبال می­کند که به زودی به آن خواهد رسید. او آن­قدر برای ورزشکار شدن انگیزه دارد که می­تواند این انگیزه را به خوبی به دیگران منتقل کند.»

علی تبریزی که از خبره ترین مربی­های بدن سازی است راه رسیدن به موفقیت در حرفه­ی مربی­گری را برایمان توضیح می­دهد:« کسی که قصد دارد وارد شغل مربی­گری شود، قبل از هر چیزی باید به یکی از اعضای خانواده­اش مشاوره دهد. با این کار او یاد می­گیرد که همه­ی آدم­ها به اندازه­ی خانواده­اش برایش ارزش دارند.

اهمیت دادن به سلامتی آدم­ها اولین چیزی است که یک مربی باید یاد بگیرد. در مرحله­ی بعد کسی که می­خواهد مربی شود نباید برای پول کار کند. در این کار پول هست اما نه آن­قدر که در تجارت­های دیگر است. البته این را هم بگویم که شغل مربی­گری آن قدر سود دارد که شما بتوانید از طریق آن امرار معاش کنید و هر قدر در این کار خبره­تر شوید، قطعا پولی که از آن در می­آورید بیشتر خواهد شد.»

شرکت در کلاس­های مربی­گری به هزینه­ی اولیه  نیاز دارد، درست مانند هر حرفه­ی دیگری که شما باید کلاس­­های مخصوص آن را بگذرانید:« دوره­هایی که یک مربی باید ببیند در کمترین حالت از ۳۵۰ هزار تومان شروع می­شود و تا چند میلیون تومان هم ممکن است بالا برود. در این کار اگر سعی کنید بهترین باشید افراد زیادی به سراغ­تان می­آیند و شما می­توانید با تعرفه­ای که از نظرتان مناسب است با آن­ها کار کنید. این مبلغ می­تواند از چند صد هزار تومان شروع شود و تا چند میلیون تومان هم برسد.بعد از مدتی این شما هستید که تصمیم می­گیرید تجربه­تان را چقدر بفروشید.»

بحث مهم در مربی­گری این است که آیا کلاس­های پرورش مربی واقعا مربی تربیت می­کنند؟:« کلاس­های یک روزه و چند روزه­ای وجود دارد که از قضا مدرک هم ارائه می­کنند اما مربی تربیت نمی­کند. مربی واقعی خودش باید تجربه ­کند. این روزها علاقه­ی افراد به مدرک گرایی آن­قدر زیاد شده که برای­شان فرقی نمی­کند چقدر اطلاعات و تجربه دارند. اگر می­خواهید مربی شوید مجوزتان اطلاعات و تجربه­تان است نه مدرکی که می­گیرید.از طرفی  در این کار ما به هر کسی مربی نمی­گوییم، مربی یک مدال آور یا یک قهرمان نیست. این فرد باید دوره­های تئوری و آکادمیک را پشت سر بگذارد و عمرش را صرف کسب تجربه کند.»

این روزها مربی­های زیادی در همین کلاس­های چند روزه تربیت می­شوند اما کمتر کسی به آن­ها اعتماد می­کند. از مهم­ترین کار­های یک مربی واقعی، جلب اعتماد ورزشکاران است:« در این حرفه صداقت خیلی جواب می دهد. با آدم­هایی که می­خواهند از شما مشاوره بگیرند باید روراست باشید.به عبارت بهتر، دیگران را الکی امیدوار نکنید تا پول­شان را خرج چیزی کنند که نمی­شوند. به علاوه کیفیت کار یک مربی باید بالا باشد تا متقاضیان بیشتری هم داشته باشد.

با زبان می­توان اعتماد­ها را جلب کرد اما اگر  فردی از نظر کیفی ضعیف باشد مشتری­هایش را از دست می­دهد. یک مربی باید شجاعت داشته باشد و اگر اطلاعات کافی ندارد و یا نمی­تواند کاری را انجام دهد به دیگران بگوید. این افراد باید توانایی« نه» گفتن را هم داشته باشند و در مقابل خواسته­های نامعقول دیگران با صراحت نه بگویند.»

منبع

گلسا سادات بحری در   همشهری سرنخ

 

 

 

 

لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.