خواننده‌ای که این روزها در طراحی دکوراسیون صاحب یک برند معتبر است

پولدارشو:

 

از صفر شروع کردم

خیلی­‌ها «پیام صالحی» را با گروه آریان و آهنگ­هایش می­‌شناسند، اما کمتر کسی می­داند او پس از فارغ‌التحصیل شدن در رشته­‌ی دامپزشکی و هم زمان با ورودش به عرصه­‌ی خوانندگی، یک جورهایی استعدادهای نهفته در وجودش را هم دنبال کرده و به این شکل بود که فروشگاه «هفت» افتتاح شد.

البته استعداد­های پیام صالحی تنها در همین وسایل خلاصه نمی­‌شود. او علاوه بر طراحی لوازم منزل یا محیط کار، طراحی داخلی یا به قول بعضی­ها دیزاین هم انجام می­دهد، اگر می­خواهید نمونه­‌ی معروفی از سلیقه و طراحی­‌های او را ببینید بد نیست به برنامه­‌ی تلویزیونی «ماه عسل ۹۵» برگردید و صندلی­‌هایی که با پارچه‌­ی شیری رنگ و نوشته­‌های نستعلیق تزیین شده را به دقت نگاه کنید. با پیام صالحی به ۱۵ سال پیش بر می­گردیم. درست زمانی که تصمیم گرفت چنین کسب و کاری برای خودش راه اندازی کند.

هیچ معلمی به من طراحی یاد نداد

پیام صالحی سال­ها پیش در خودش استعدادی را کشف کرد که نه به دنیای پزشکی مربوط بود و نه به دنیای خوانندگی؛ طراحی داخلی، اسمی که تا آن زمان کمتر کسی به گوشش خورده بود. چنین رشته­‌ای در دانشگاه­ها و یا مراکز فنی و حرفه­ای وجود نداشت. برای همین اطلاعاتی که پیام صالحی به دست آورد، درتجربه­های دیگران و مشاهده­ی آثار طراحان مشهور خارجی خلاصه شد:« بعد از اینکه دانشگاهم تمام شد شاخه­‌های مختلف گرافیک از جمله عکاسی و طراحی را به صورت حرفه­ای دنبال کردم، به خاطر اینکه رشته­ای به نام طراحی داخلی در ایران نبود به دانشگاه کمبریج لندن رفتم و دوره­های طراحی را در آن­جا گذراندم. آن زمان که من شروع به طراحی کردم هیچ مبل و صندلی و یا حتی تخت خواب متفاوتی در بازار وجود نداشت، بنابراین مواد اولیه­ی تولید کار متفاوت هم در ایران پیدا نمی­شد و حتی نجاری  هم که به این نوع کارها آشنایی داشته باشد در دسترس مان نبود با این حال، با همین وسایل و تجهیزاتی که در اختیار داشتیم کار را شروع کردیم.

گاهی اتفاق می­‌افتاد نجارها نمی­توانستند نقشه­‌ی کارهایم را بخوانند و من مجبور بودم وقت بیشتری صرف کنم تا به آن­ها یاد بدهم چه کار باید انجام دهند، برای همین پس از مدتی چهار نفر شدیم و یک شرکت طراحی داخلی راه اندازی کردیم.

در آن شرکت ،خودم کار طراحی و فروش انجام می­دادم، یک نفر به عنوان مسئول کارگاه شده بود، یک نجار  داشتیم و یک رنگ کار و یک رویه دوز هم استخدام کردیم. از آن زمان به بعد آهسته و پیوسته جلو رفتیم. حالا هم اگر این روزها کسی می­خواهد وارد کار طراحی داخلی و تولید لوازم و وسایل چوبی شود اگر تجربه­ی این کار را نداشته باشد و کنار دست آدم­های حرفه­ای نایستاده باشد، لیسانس و یا فوق لیسانس طراحی داخلی زیاد کمکش نمی­کند. مگر من کسی را داشتم که راه و چاه را نشانم دهد؟ خودم با آزمون و خطا و استفاده کردن از تجربیات دیگران توانستم در این زمینه به جایگاه خوبی برسم.»

به جای دستگاه­های عجیب، دنبال خلاقیت رفتم

پیام صالحی دست تنها، کار طراحی داخلی و طراحی اشیای چوبی را شروع کرد، آن هم با یک کارگاه ۵۰ متری در جاجرود که خودش هم مسئول طراحی آن­جا بود و هم ناظر. حتی گاهی نقشه­ را هم خودش به نجارها توضیح می داد تا بسازند.

کم کم به خاطر تفاوت زیاد طرح­هایش با وسایل دیگر فروشگاه­ها، کسب و کارش گرفت و توانست کارش را گسترش بدهد:« در سال ۸۲ با همان چهار نفر، شرکت «هفت» را تاسیس کردم. «هفت» به خاطر اینکه رمز موفقیت­مان هدف، فکر و تلاش بود. بعد از اینکه از مراحل ثبت برند و ثبت شرکت عبور کردم کارم را در کارگاهی که حتی نفت هم در آنجا نداشتیم شروع کردم، یادم هست کارگاهم را با هیزم گرم می­کردم و هر چهار نفرمان روزانه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می­کردیم از سرما گرفته تا قطع شدن انگشتان نجارها.

خیلی راه سختی بود اما هر کسی که می­خواهد به اعتبار دست پیدا کند باید از این مسیر بگذرد. ما تنها چیزی که برای توسعه­‌ی کارمان داشتیم فکر و خلاقیت بود. چوب را تنها با خلاقیت و استفاده از دستگاه­های ساده­‌ی نجاری به اشیای زیبا تبدیل می­کردیم و برای اینکه تمام کارهای­مان، کار دست بود به دستگاه­ها و تجهیزات عجیب و غریبی نیاز نداشتیم.»

ایده­‌های مبتکرانه سرمایه­‌ی کار شما

کسانی که می­خواهند یک درکوراتور و یا تولید کننده­‌ی موفق لوازم چوبی باشند شاید فکر کنند شروع این کسب و کار، برای­شان گران تمام می­شود، پیام صالحی لا به لای کلماتی که تند تند ادای­شان می­کند می­گوید زمانی که این کسب و کار را شروع کرده فقط یک میلیون تومان داشته است، بعد­ها برای ادامه­‌ی کار و ماندن در این عرصه پشتکاربه خرج داده تا حالا بعد از ۱۵ سال، یک مغازه­‌ی بزرگ و یک کارگاه حرفه­ای با نزدیک ۱۵۰ کارمند دارد:« آدم­هایی که قلم طراحی به دست می­گیرند، باید ابتکار و فکر نو داشته باشند. در این کسب و کار اگر میلیاردها تومان سرمایه بگذرید اما مغزتان برای کشیدن طرح­های جدید و خوب کار نکند هرگز موفق نمی­شوید. علاوه بر این کسی که طراحی دکوراسیون انجام می­دهد نیازی به داشتن مغازه و سرمایه­‌ی خاصی ندارد. فقط باید عکاسی بداند و رنگ­ها و هارمونی را خوب بشناسد، بعد از آن در شرکت­‌های طراحی داخلی استخدام شود و تجربه کسب کند. همین فرد بعد از چهار یا پنج سال تلاش، نقطه ضعف­هایش را می­فهمد یا باید آن را رها کند و  سراغ استعداد­هایش برود یا خودش به موفقیت می رسد و می­تواند دنبال تاسیس شرکت باشد. تجربیاتم ­می­گوید افرادی که طی چند سال موفق عمل نمی­کنند، باید بدانند مستعد این کار نیستند و نباید برای ادامه آن اصرار کنند در این غیر صورت در آینده شکست سختی خواهند خورد.»

از زمین خوردن نترسید

در مرحله­‌ی بعد، نوع نمایش و عرضه­ی محصولات در این حرفه  بسیار اهمیت دارد.

پیام صالحی می­گوید:« زمانی که نه سرمایه‌­ی کلانی داشتیم و نه امکانات خاص و ویژه­ای، درتمام نمایشگاه‌­های داخلی و بین المللی شرکت می­کردیم. حتی یادم هست در یکی از این نمایشگاه­‌ها، غرفه­­ی مان که بیشترین و وقت و هزینه­ را به آن اختصاص داده بودیم آتش گرفت و قسمتی از سرمایه­‌ی ما سوخت! اما باز هم ناامید نشدیم. باید بگویم در این کار هر چه بیشتر زمین بخورید قدم­های بعدی را با تجربه­ی بیشتر بر می­دارید و همین موضوع، باعث موفقیت شما می­شود. هیچ کاری بدون سختی شروع نمی­شود و هیچ موفقیتی بدون ممارست به دست نمی­آید.»

سلیقه­‌های مختلف را بشناسید

در کنار پشتکار و تلاش، گزینه­‌های دیگری هم هست که بتوان برای موفقیت در طراحی دکوراسیون به آن­ها تکیه کرد. برای مثال اگر شما بتوانید آدم­ها را روان شناسی کنید و بدانید از چه چیزی لذت می­برند و با چه جور طرحی‌ای ارتباط برقرار می­کنند کم کم به هدفی که در ذهن دارند نزدیک می­شوید:« در کنار کار طراحی، عکاسی حرفه‌­ای به من خیلی کمک کرد. بعد از آن، شروع به تبلیغات کردم و در حین انجام این کار، با سلیقه­‌های مختلف هم آشنا شدم. بیشتر به دنبال این بودم که چه کاری با چه شاخصه­‌هایی می­تواند برای زندگی آدم­ها مناسب باشد تا وقتی به این اشیاء یا در و دیوار منزل­ و محیط کارشان نگاه می­کنند حال­شان خوب شود. این یعنی، عشق ورزیدن به کاری که دارید انجام می­دهید. وقتی عشق نباشد موفقیت هم نیست.»

طرح­های­تان را همه گیر کنید

بعد از اینکه کارگاه و مغازه­‌ی پیام صالحی در تهران کمی جا افتاد او،چند نفر دیگر را وارد این کار کرد تا به کمک آن ها،کارهای مربوط به تبلیغات و راه اندازی شعبه­‌های مختلف را انجام دهد. در این کار هم، آقای صالحی دست تنها بود:« وقتی کارم پا گرفت، شروع به راه اندازی شعبه­‌های مختلف در سراسر کشور کردم از شهرستان نور گرفته تا اصفهان. راه اندازی شعبه در این کار خیلی می­تواند به موفقیت و معرفی شما کمک کند. از آن به بعد، هر وقت نمونه­‌ی کارهای­تان با امضای شخص دیگری در بازار باشد مردم می­فهمند تقلبی است و کیفیت لازم را ندارد. ضمن اینکه اگر از من می­شنوید در طراحی هرگز تقلب نکنید این کار ، تمام اعتبار شما را زیر سئوال می­برد.»

کار بلد باشید و گروهی کار کنید

اگر پیام صالحی را در هنگام کار ببینید متوجه می­شوید که از صفر تا صد کارهایش را خودش انجام می­دهد با سلیقه و حوصله، او یک اتاق کوچک سفید را طوری طراحی می­کند تا شما بتوانید دوستش داشته باشید:« بعد از اینکه کارهایم به افراد مختلف از جمله ساختمان ساز­ها، صاحبان شرکت­های بزرگ و حتی آرایشگاه‌­های زنانه معرفی شد، سراغ تولید دکوراسیون مناسب با مکان­ها و افراد مختلف رفتم ، یعنی هر اتاق را متناسب با آدم­هایی که می­خواستند در آن کار یا زندگی کنند، طراحی کردم.

کم کم سرم شلوغ شد و دیگر نمی­توانستم دست تنها ، همه­‌ی کارها را انجام دهم برای همین دوستان دیگری هم به جمع ما اضافه شدند، البته هنوز هم بیشتر بار این کار ، روی دوش خودم است. در این شغل، گروهی کار کردن  هیچ مشکلی برای افراد ایجاد نمی­کند به شرطی که همه‌‌­ی گروه، کارش را خوب بلد باشد.

در کنار گسترش ، حرفه­تان شما باید سراغ طرح­های خارجی هم بروید و اگر لازم است سفر کنید تا چیز جدیدی یاد بگیرید و ایده­ی متفاوتی به ذهن­تان خطور کند، حالا بعد از این همه سال، گام بعدی ما ثبت شرکت در کشورهای مختلف است.»

مشتری­های ما به روح­شان احترام می گذارند

این روزها درکارگاه گروه هفت، اشیای متفاوتی طراحی و تولید می­شود، برای همین هم آدم هایی که به دنبال طرح­هایی می­گردند که با زندگی­شان تطابق داشته باشد به سراغ او می روند:« بیشتر مشتریان ما افرادی هستند که به روان شناسی روح اهمیت می­دهند و معتقدند که وسایل زندگی یا محیط کار، علاوه بر زیبایی می­تواند حال آدم را هم خوب کند. از طرفی برنامه سازانی هم که دنبال طرح­های خاص هستند، برای ساخت دکورشان سراغ ما می­آیند. در کل آدم­هایی که می­خواهند محیط متفاوتی داشته باشند کارهای ما را می­پسندند.»

اگر طراحی داخلی یا طراحی اقلام چوبی را به عنوان شغل انتخاب کردید، باید دوران خواب آن را هم تحمل کنید

۱۰ سال سابقه، ماهی ده میلیون تومان

طبق قرار همیشگی­مان در این قسمت می­خواهیم سود حاصل از شغل طراحی داخلی را محاسبه کنیم.در صحبت­های پیام صالحی اشاره کردیم که برای راه اندازی چنین کسب و کاری نیاز به داشتن سرمایه کلان ندارید اما برای سود کردن هم باید صبر کنید.

مثلا سال اول و دوم و سوم، زمانی نیست که شما انتظار سود داشته باشید، البته سود می کنید اما نه با آن عدد و رقم عجیبی که در ذهن تان نقش بسته است، برای رسیدن به سود خوب و جذابی که مد نظرتان است حداقل باید ۱۰ سال سابقه­‌ی کار داشته باشید.

به عبارت دیگر بعد از ده یا دوازده سال سابقه می­توانید ماهی بیشتر از ده میلیون تومان پول دربیاورید آن هم بدون داشتن دغدغه­، چرا که قبلا زمین­های­تان را خورده­‌اید و به اصطلاح بذر­های­تان را پاشیده‌­اید حالا دیگر وقت برداشت است. برداشتی شیرین با عطر و بوی چوب و خلاقیت.

منبع

گلسا سادات بحری در همشهری سرنخ

 

لینک کوتاه: